Rewolucja dla przedsiębiorców. Ogromne zainteresowanie

Źródło:
"Rzeczpospolita", PAP
Minister finansów o KSeF
Minister finansów o KSeFTVN24
wideo 2/6
Minister finansów o KSeFTVN24

Zakończono spotkania konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt nowych przepisów w tej sprawie - podaje "Rzeczpospolita". Poprzedni rząd zakładał, że obowiązek e-faktur zacznie obowiązywać od połowy 2024 roku, jednak wszystko wskazuje, że opóźnienie będzie co najmniej półroczne.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Krajowy System e-Faktur miał stać się obowiązkową metodą wystawiania faktur w relacjach między przedsiębiorcami. Od 1 lipca 2024 r. ten obowiązek miał objąć duże firmy, a od 1 stycznia 2025 r. także małe i średnie. Obecnie KSeF jest systemem dobrowolnym i korzystają z niego firmy, które w ten sposób chcą się przygotować do wprowadzenia obowiązku fakturowania przez KSeF.

Po zmianie władzy Ministerstwo Finansów zdecydowało o przesunięciu terminu wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). - Wykryliśmy krytyczne błędy - informował w styczniu minister finansów Andrzej Domański.

10 tysięcy osób uczestniczyło w konsultacjach

MF w poniedziałkowym komunikacie podało, że zakończyło spotkania konsultacyjne KSeF, w których wzięło udział 10 tys. osób. Resort poinformował, że obecnie analizuje uwagi zgłoszone przez uczestników konsultacji i "w drugiej połowie marca przedstawi do dalszych uzgodnień projekt rozwiązań legislacyjnych".

- Naszym celem jest, żeby do końca kwietnia zamknąć proces konsultacyjny. Pozwoliłoby to nam do końca czerwca zakończyć kwestie legislacyjne - przekazał cytowany w komunikacie MF dyrektor Departamentu Podatków od Towarów i Usług w MF Tomasz Tratkiewicz.

Rewolucja dla przedsiębiorców - kiedy KSeF?

Jeszcze nie podano daty uruchomienia obowiązkowego systemu e-faktur (dobrowolny już działa). W trakcie konsultacji urzędnicy MF wskazywali na możliwy start od 1 stycznia lub od 1 lipca 2025 r.

- Być może dobrym terminem na start byłby 1 kwietnia albo w ogóle jesień 2025 roku, gdy działy księgowości nie są obciążone pracą nad rocznymi podsumowaniami - zauważyła cytowana przez "Rzeczpospolitą" doradczyni podatkowa Iwona Biernat-Baran.

Problemy z wprowadzeniem KSeF

"Inną sprawą dyskutowaną podczas konsultacji były transakcje z podmiotami zagranicznymi. Odbiorca takich faktur nie będzie miał dostępu do systemu, jeśli nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Musi więc otrzymać fakturę na miejscu. A ponieważ podatnicy VAT z innych krajów z UE mają prawo do zwrotu tego podatku zapłaconego w Polsce – trzeba jakoś sprawę rozwiązać" - wskazała gazeta.

Dodała, że "być może w takich przypadkach będzie można wydawać dokumenty będące potwierdzeniem wystawienia faktury", gdyż "jako takie fakturami by nie były, choć dawałyby firmie z UE prawo do zwrotu polskiego VAT".

"Kolejna trudność może dotyczyć faktur dla konsumentów niebędących podatnikami VAT, zwłaszcza w przypadku dostawców towarów i usług na masową skalę: telekomunikacyjnych, energetycznych czy platform sprzedażowych. Postulowano, by wprowadzić w tym zakresie fakultatywność, czyli regułę, aby to dostawca decydował o tym, czy wystawia fakturę B2C w systemie czy poza nim. Te i inne kwestie powinny zostać uwzględnione w przepisach dotyczących funkcjonowania KSeF" - napisano w "Rz".

Podano też, że "podczas konsultacji KSeF przedstawiciele MF wyraźnie wskazywali, że nie zmienią się techniczne warunki użytkowania systemu oraz struktura e-faktury".

Akcja informacyjna

"MF zapowiada też szeroką akcję informacyjną dotyczącą KSeF. Jak ocenia Iwona Biernat-Baran, ze świadomością podatników jest na razie dość kiepsko" - napisał dziennik.

- Pytania zadawane przez niektórych uczestników konsultacji świadczyły o słabej znajomości tych zagadnień. A przecież w gronie eksperckim dyskutujemy o nich od kilku lat - stwierdziła cytowana przez "Rzeczpospolitą" ekspertka.

Według Biernat-Baran "świadczy to o potrzebie przeszkolenia urzędników, którzy będą sami się zajmowali wdrożeniem KSeF w administracji skarbowej, a następnie przekazywać swoją wiedzę podatnikom".

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: "Rzeczpospolita", PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polskie instytucje i firmy będą realizowały eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Badany będzie między innymi wpływ pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne człowieka czy działanie sztucznej inteligencji w mikrograwitacji. Eksperymenty przeprowadzi polski astronauta Sławosz Uznański. 

Kosmiczne kontrakty polskich firm. Przeprowadzą eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Kosmiczne kontrakty polskich firm. Przeprowadzą eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Używa sarkazmu, rozwiązuje zadania matematyczne, czy zachwyca się pokazywanym na żywo psem. Tak działa najnowsza wersja ChatGPT - GPT-4o, która została zaprezentowana w poniedziałek przez firmę OpenAi. Ma być zdolna do przeprowadzania realistycznych rozmów, rozpoznawania tekstu i obrazów, a także kontekstów, w których są osadzone.

Sztuczna inteligencja ma nowe możliwości. Pogawędka z psem jak scena z filmu science-fiction

Sztuczna inteligencja ma nowe możliwości. Pogawędka z psem jak scena z filmu science-fiction

Źródło:
Reuters

USA dały firmie powiązanej z Chinami i jej partnerom 120 dni na sprzedaż nieruchomości, którą kupili w pobliżu bazy rakiet z ładunkami jądrowymi. Amerykańska administracja powołała się na obawy przed szpiegowaniem - podała Agencja Reutera.

USA nakazują firmie powiązanej z Chinami sprzedaż ziemi w pobliżu amerykańskich silosów rakietowych

USA nakazują firmie powiązanej z Chinami sprzedaż ziemi w pobliżu amerykańskich silosów rakietowych

Źródło:
PAP, Reuters

Poznaliśmy laureatki i laureatów XV edycji konkursu Bizneswoman Roku, organizowanego przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką. Bizneswoman Roku to największy i najstarszy w Polsce konkurs nagradzający polskie przedsiębiorczynie, liderki i liderów działających na rzecz równości, różnorodności, włączania i ekologii. Patronem medialnym konkursu jest TVN Warner Bros. Discovery.

Konkurs Bizneswoman Roku. Poznaliśmy zwyciężczynie

Konkurs Bizneswoman Roku. Poznaliśmy zwyciężczynie

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowania wobec Vectry i Multimedia Polska - podano w komunikacie. Dodano, że zarzuty dotyczą sposobu prezentowania cen i pozbawiania konsumentów rabatu. Spółkom grozi kara do 10 procent rocznego obrotu.

UOKiK wszczął postępowania wobec Vectry i Multimedia Polska

UOKiK wszczął postępowania wobec Vectry i Multimedia Polska

Źródło:
PAP

W sąsiedztwie kopalni Turów po raz pierwszy od 10 lat wykazują wzrost poziomu wód gruntowych - wynika z badań, na które powołuje się w komunikacie czeskie ministerstwo środowiska. Dodaje, że to kolejny dowód na to, że działa podziemna bariera mająca uniemożliwiać odpływ wód z Czech w stronę kopalni.

Pierwszy raz od 10 lat wzrósł poziom wód gruntowych w sąsiedztwie kopalni Turów

Pierwszy raz od 10 lat wzrósł poziom wód gruntowych w sąsiedztwie kopalni Turów

Źródło:
PAP

Skarga sieci obywatelskiej Watchdog została oddalona przez Naczelny Sąd Administracyjny. Organizacja domagała się ujawnienia informacji na temat porozumień i analiz, na mocy których doszło do przejęcia wydawnictwa Polska Press przez Orlen. Płocki koncern kupując w marcu 2021 roku, 100 procent udziałów w spółce Polska Press zyskał kontrolę nad ogromnym katalogiem mediów lokalnych.

Zakup Polska Press przez Orlen. Oddalenie skargi na wyrok

Zakup Polska Press przez Orlen. Oddalenie skargi na wyrok

Źródło:
PAP

Codzienne zakupy w sklepach w kwietniu tego roku zdrożały o 2,4 procent w porównaniu do analogicznego miesiąca rok wcześniej - wynika z raportu pod tytułem "Indeks Cen w Sklepach Detalicznych". Według ekspertów zakupy podrożałyby mocniej, gdyby nie wojna cenowa między dyskontami. Zdaniem autorów badania "od kilku miesięcy ceny rosną coraz słabiej".

Polskim klientom grozi "odroczona drożyzna" w sklepach

Polskim klientom grozi "odroczona drożyzna" w sklepach

Źródło:
PAP

Zastępca rzecznika praw obywatelskich Stanisław Trociuk przekazał ministerstwu sprawiedliwości uwagi do projektu nowelizacji kodeksu karnego w sprawie przepadku auta nietrzeźwego kierowcy. "Projekt budzi pewne zastrzeżenia merytoryczne i legislacyjne" - uważa RPO.

Zmiany w sprawie konfiskaty aut nietrzeźwym kierowcom. RPO ma szereg zastrzeżeń

Zmiany w sprawie konfiskaty aut nietrzeźwym kierowcom. RPO ma szereg zastrzeżeń

Źródło:
PAP

- Zarówno państwo, jak i sektor finansowy, powinny w trybie ratunkowym wyjść naprzeciw tym ludziom, bo spotkała ich straszna tragedia. Większość z nich przybyła z drugiego końca świata i w tym momencie zostali praktycznie z niczym - przekonywał w rozmowie z tvn24.pl Andrzej Faliński, wiceprezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Społecznego.

"Państwo powinno w trybie ratunkowym wyjść naprzeciw tym ludziom, bo spotkała ich straszna tragedia"

"Państwo powinno w trybie ratunkowym wyjść naprzeciw tym ludziom, bo spotkała ich straszna tragedia"

Źródło:
tvn24.pl

Melinda French Gates poinformowała, że zrezygnuje ze stanowiska współprzewodniczącej Fundacji Billa i Melindy Gatesów. To stanowisko zajmowała od 2000 roku - podał portal stacji CNN.

Melinda Gates odchodzi z Fundacji Gatesów

Melinda Gates odchodzi z Fundacji Gatesów

Źródło:
CNN

- Około dwóch trzecich najemców centrum handlowego Marywilska to członkowie naszej społeczności - powiedział na antenie TVN24 BiS Karol Hoang, rzecznik Stowarzyszenia Przedsiębiorców Wietnamskich w Polsce. Dodał, że chodzi o około dwóch tysięcy osób.

Karol Hoang: wojewoda mazowiecki powiedział, że pomoże

Karol Hoang: wojewoda mazowiecki powiedział, że pomoże

Źródło:
tvn24.pl

PKP Cargo zamierza od 1 czerwca skierować część pracowników na tak zwane nieświadczenie pracy, czyli czasowo zwolnić ich z obowiązku świadczenia pracy - poinformował przewoźnik kolejowy. Wskazał, że może to objąć 30 procent załogi, a powodem są kłopoty finansowe.

Część załogi PKP Cargo może zostać czasowo zwolniona z obowiązku świadczenia pracy

Część załogi PKP Cargo może zostać czasowo zwolniona z obowiązku świadczenia pracy

Źródło:
PAP

Serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyrusza w misję kosmiczną - polscy naukowcy zorganizowali uroczystość pożegnania instrumentu naukowego, który już niedługo poleci w stronę Słońca. Na urządzeniu wygrawerowano serce WOŚP, a także imię i nazwisko zwycięzcy kosmicznej aukcji, którą zorganizowano w ramach 32. finału. W pożegnaniu wziął udział między innymi Jerzy Owsiak. Relacja reportera TVN24 BiS Huberta Kijka.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w kosmosie

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w kosmosie

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska zadecydowała, że platforma Booking.com dołączy do grona tak zwanych strażników dostępu. Oznacza to, że na serwis zostaną nałożone nowe, bardziej rygorystyczne wymogi przewidziane Aktem o rynkach cyfrowych (DMA). Jak wyjaśnia Bruksela, dodatkowe regulacje mają chronić rynek przed nieuczciwymi działaniami największych korporacji.

"Dobra wiadomość dla wczasowiczów". Jest decyzja w sprawie popularnej platformy

"Dobra wiadomość dla wczasowiczów". Jest decyzja w sprawie popularnej platformy

Źródło:
PAP

Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak odwołał wiceprezeskę Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) do spraw transportu lotniczego Izabelę Szymajdę-Wojciechowską - podano w komunikacie. Wyjaśniono, że ma to związek ze złożoną przez nią rezygnacją.

Minister odwołał wiceprezeskę Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Minister odwołał wiceprezeskę Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2024 roku działalność zamknęło około 19 tysięcy podmiotów, czyli o niecałe pięć procent mniej rok do roku - podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Dodał, że decyzję o upadłości podjęło natomiast 100 firm - o 18 procent mniej niż rok wcześniej.

Liczba upadłości w Polsce. "Spodziewamy się utrzymania tej tendencji"

Liczba upadłości w Polsce. "Spodziewamy się utrzymania tej tendencji"

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski udostępnił najnowsze dane dotyczące cen na rynku nieruchomości. Wynika z nich, że cena jednego metra w Warszawie i Krakowie to już niemal 16 tysięcy złotych za metr kwadratowy. W ciągu ostatniego roku największe podwyżki odnotowano właśnie w tych dwóch miastach, a w dawnej stolicy Polski wzrost sięga poziomu 30 procent.

Wzrosty o niemal 30 procent. Na tym rynku ceny mieszkań wystrzeliły

Wzrosty o niemal 30 procent. Na tym rynku ceny mieszkań wystrzeliły

Źródło:
PAP

Zdalna wieża kontroli lotów w Modlinie miałaby zacząć działać na przełomie 2026 i 2027 roku - poinformowała w poniedziałek Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Dodano, że Agencja podpisała w tej sprawie umowę z zarządem lotniska Warszawa-Modlin.

Ruch lotniczy w Modlinie będzie zarządzany zdalnie. Są terminy

Ruch lotniczy w Modlinie będzie zarządzany zdalnie. Są terminy

Źródło:
PAP

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosło o 14,4 procent w ujęciu rocznym i wyniosło 8147,38 złotego - podał Główny Urząd Statystyczny. Podano także statystyki dotyczące nowych firm. Powstało w Polsce mniej niż przed rokiem.

Kilkunastoprocentowy wzrost wynagrodzeń. Nowe dane

Kilkunastoprocentowy wzrost wynagrodzeń. Nowe dane

Źródło:
PAP

Kraje unijne w Radzie Unii Europejskiej ostatecznie zatwierdziły w poniedziałek zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej (WPR), które mają znieść część wymogów związanych z dekarbonizacją rolnictwa. Wycofany zostanie między innymi obowiązek ugorowania, co zakładał pierwotnie Europejski Zielony Ład.

Zmiany w Zielonym Ładzie. Unia Europejska wycofa część wymogów

Zmiany w Zielonym Ładzie. Unia Europejska wycofa część wymogów

Źródło:
PAP