wydanie cyfrowe

Jak podwyżka z mocą wsteczną wpłynie na wysokość zasiłku

Od 1 marca br. w naszej jednostce wprowadzono podwyżki wynagrodzenia, ale z mocą wsteczną, tj. od 1 stycznia. Pierwsza wypłata już po podwyżce będzie miała miejsce na koniec marca wraz z wyrównaniem za poprzednie miesiące. Pracownicy otrzymujący wynagrodzenia kilkuskładnikowe – składające się z podstawy i premii regulaminowych lub dodatków ustalanych od wynagrodzenia zasadniczego – będą mieli je odpowiednio przeliczone. Czy przeliczenia i wyrównania wymagają również wynagrodzenia i zasiłki chorobowe?
Tak, wynagrodzenia chorobowe oraz zasiłki wymagają przeliczenia i wyrównania ze względu na to, że podwyżka wynagrodzenia w stałej miesięcznej stawce objęła wsteczny okres. Podniesienie podstawy zasadniczej rodzi skutki w postaci nie tylko wyrównania składników płacowych obliczanych na bazie zasadniczej stawki, lecz także innych świadczeń, w tym związanych z niezdolnością do pracy. Wzrost wynagrodzenia Jednym z obowiązkowych postanowień umowy o pracę jest wynagrodzenie za pracę odpowiadające...

Chcesz zobaczyć pełną treść artykułu?
* jeśli posiadasz wykupioną e-prenumeratę
Nasz serwis wykorzystuje wyłącznie najnowsze technologie, aby zapewnić użytkownikowi najwyższą jakość usług. Prosimy o zaktualizowanie przeglądarki, aby poznać pełne możliwości naszego serwisu. Pobierz Microsoft Edge, aby korzystać z serwisu.