Zdjęcie koperty z logo ZUS na pierwszym planie i banknotów 100-złotowych w tle.

ZUS będzie zamknięty. Niektóre sprawy da się załatwić tylko online

4 minuty czytania
Komentarze

ZUS wydał ważny komunikat. W zbliżającym się czasie placówki instytucji będą zamknięte dla petentów. Wszyscy, którzy planowali swoją wizytę muszą pamiętać, że przed Wielkanocą określone sprawy będzie można zgłosić tylko przez internetową platformę.

W te dni nie złożysz wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

Logo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) na zielonym tle.
Fot. ZUS / materiały prasowe

Instytucja za pośrednictwem swojej strony internetowej poinformowała, że będzie zamknięty nie tylko przez okres Wielkanocy, ale także 29 marca 2024 roku. Jest to dzień wolny dla pracowników instytucji w zamian za dzień świąteczny, który wypadał w sobotę 6 stycznia 2024 r. Nie tylko placówki ZUS będą zamknięte. Tego dnia nie będzie można skorzystać z pomocy konsultantów na infolinii.

W piątek 29 marca 2024 r. wszystkie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą zamknięte.

ZUS w komunikacie na stronie internetowej

Biorąc pod uwagę, że Wielka Sobota, Wielka Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny są dniami wolnymi od pracy, czwartek, 28 marca będzie ostatnim dniem w tym miesiącu na wizytę w placówkach przed przerwą wielkanocną. Kolejny termin do dopiero wtorek, 2 kwietnia.

Jednocześnie instytucja zachęca do korzystania z Platformy Usług Elektronicznych (PUE) i zaznacza, że tam wnioski i dokumenty mogą być przesyłane 7 dni w tygodniu o dowolnej porze, nawet jeśli placówki są zamknięte.

Co można załatwić przez PUE?

PUE Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to narzędzie, które znacząco ułatwia dostęp do szerokiej gamy usług, umożliwiając ich wykonywanie online. Jest to przydatne m.in. w takie dni, w które nie możemy lub nie chcemy udać się do ZUS-u osobiście.

Strona internetowa PUE ZUS z menu i opcjami logowania, na której znajduje się obraz przedstawiający uśmiechniętego mężczyznę i kobietę patrzących na ekran laptopa.
Fot. Platforma Usług Elektronicznych / zrzut ekranu

Użytkownicy mogą zarówno przeglądać swoje dane zgromadzone w ZUS, jak i przekazywać różnego rodzaju dokumenty ubezpieczeniowe, składać wnioski oraz otrzymywać na nie odpowiedzi. Platforma ta jest dostępna dla szerokiego spektrum użytkowników, włączając osoby fizyczne (pracujące, emerytów, rencistów, zasiłkobiorców, lekarzy oraz innych ubezpieczonych w ZUS), jak również przedsiębiorców prowadzących różne formy prawne działalności (np. spółki, stowarzyszenia, spółdzielnie, fundacje, przedsiębiorstwa państwowe).

Przez PUE możliwe jest też umówienie się na wizytę w instytucji, sprawdzenie, jakie mamy składki przekazywane do OFE i czy pracodawca zgłosił nas do ubezpieczeń, a także obliczanie prognozowanej wysokości emerytury, kontrola danych o zwolnieniach lekarskich i wiele więcej.

Dostęp do platformy jest możliwy po założeniu konta i potwierdzeniu tożsamości, co jest wymagane ze względu na ochronę danych osobowych. Rejestracja na PUE jest dostępna dla osób, które ukończyły 13 lat. Istnieje kilka sposobów rejestracji, w tym za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, bankowości elektronicznej oraz wypełnienia formularza rejestracyjnego.

Uwaga na oszustwa

Mężczyzna rozmawia przez telefon komórkowy trzymany przy uchu, widać tylną część urządzenia z aparatami fotograficznymi.
Fot. Vincent Wachowiak / Unsplash

W zeszłym miesiącu informowaliśmy, że oszuści podszywający się pod pracowników ZUS-u próbują wyłudzić dane osobowe, informując o nieopłaconych składkach i pytając o nazwę banku. CERT Polska ostrzega przed takimi telefonami, podkreślając, że pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie dzwonią z informacjami o niezapłaconych składkach.

W takich sytuacjach zaleca się zachowanie ostrożności, zweryfikowanie rozmówcy poprzez oddzwonienie na oficjalny numer i unikanie instalacji oprogramowania na żądanie rozmówcy. Dobrze jest też mieć włączoną funkcję lokalizacji telefonu, jeśli mamy na smartfonie zapisane dane osobowe lub korzystamy z aplikacji, które je wykorzystują, m.in. mObywatel czy apki bankowości mobilnej.

Źródło: ZUS, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: info.grabowski-foto.pl / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw