Świadczenie pielęgnacyjne 2024. Dla kogo? Ile wynosi w tym roku?

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne w 2024 roku? W jakiej wysokości jest wypłacane? Zgodnie z nowymi przepisami świadczenie pielęgnacyjne zostało podwyższone. O ile?

Świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach mogą otrzymać osoby, które sprawują opiekę nad osobami z niepełnosprawnościami w wieku do ukończenia 18. roku życia. Od 2024 roku zasiłek opiekuńczy dotyczy większego grona świadczeniobiorców. Od 1 stycznia 2024 roku obowiązują nowe przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych regulujące warunki przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Wprowadziła je ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym. Zobacz, czego dotyczą zmiany. 

Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego 2024. Komu przysługuje?

Po podwyżce o 530 zł nowe świadczenie pielęgnacyjne wynosi w 2024 roku 2988 zł miesięcznie. Zmienione przepisy rozszerzają krąg osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego - od 1 stycznia 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne przysługuje następującym opiekunom:

  • matce albo ojcu,
  • innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1359 oraz z 2022 r. poz. 2140) ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom,
  • opiekunowi faktycznemu dziecka,
  • rodzinie zastępczej, osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka, dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektorowi regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej albo dyrektorowi interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego.

Możliwość łączenia pracy zawodowej z pobieraniem świadczenia pielęgnacyjnego

Jedną z najważniejszych wprowadzanych zmian jest możliwość łączenia aktywności zawodowej, bez żadnych ograniczeń, z pobieraniem świadczenia pielęgnacyjnego. To oznacza, że wysokość naszych zarobków przestała mieć znaczenie jeśli chodzi o prawa do świadczenia. Podobnie jest w przypadku emerytury czy renty. Również posiadany przez opiekuna status rolnika, małżonka rolnika, czy domownika rolnika, nie stanowi żadnej przeszkody w otrzymywaniu od 1 stycznia 2024 r. świadczenia pielęgnacyjnego na nowych zasadach. Nowe przepisy przewidują również, że w przypadku gdy opiekun otrzymujący świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach sprawuje opiekę nad więcej niż jedną osobą (dzieckiem) w wieku do ukończenia 18. roku życia legitymującą się odpowiednim ww. orzeczeniem o niepełnosprawności, to wysokość świadczenia pielęgnacyjnego jest podwyższana o 100 proc. na drugą i każdą kolejną osobę, nad którą sprawowana jest opieka - warunkiem jest złożenie wniosku przez opiekuna o podwyższenie świadczenia pielęgnacyjnego - czytamy na gov.pl.

Gdzie złożyć wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego?

Organami właściwymi do przyjmowania rozpatrywania i wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego pozostają wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast właściwi ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o to świadczenie. W praktyce w gminach i miastach to zadanie realizują najczęściej ośrodki pomocy społecznej lub centra usług społecznych, a także urzędy miast i gmin oraz inne jednostki organizacyjne danej gminy, czy miasta takie jak np. centra świadczeń socjalnych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.