Środki na depozycie prosumenckim a przychód w CIT - MF odpowiada

Środki zgromadzone w depozycie prosumenckim nie stanowią, wynagrodzenia należnego prosumentowi, a tym samym nie powinny stanowić dla niego przychodu podatkowego na gruncie ustawy o CIT - czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie dziennikarza.

 

Pytanie dziennikarza:

W przypadku podmiotów gospodarczych (prosumentów), którzy wytwarzają energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii (fotowoltaika) i rozliczają ją z zakładem energetycznym w ramach net-billingu, może wystąpić:

  • tzw. saldo dodatnie – nadwyżka ilości energii pobranej z sieci nad ilością energii wprowadzonej do sieci przez prosumenta,
  • tzw. saldo ujemne – nadwyżka ilości energii wprowadzonej do sieci nad ilością energii pobranej z sieci przez prosumenta.

Jak dla celów podatku dochodowego prosument powinien rozliczyć ww. saldo ujemne? Stanowisko organów podatkowych w tej kwestii nie jest jednoznaczne. W niektórych interpretacjach indywidualnych prezentowany jest pogląd, że prosument powinien wykazać przychód podatkowy w wysokości ww. salda ujemnego (np. interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 4 grudnia 2023 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.497.2023.1.JMS oraz z 17 kwietnia 2023 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.902.2022.3.AG).

Natomiast z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 3 stycznia 2024 r., nr...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

Zapomniałem hasła | Problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »