Urlop dla opiekunów w żłobkach może się wydłużyć. "To z całą pewnością zawód zaufania publicznego"

Będą zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi do trzeciego roku życia. Ministerka rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała dłuższy urlop dla opiekunów w żłobkach, który może wynieść nawet do 10 dni.

Na niedawnej konferencji prasowej ministerka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o planowanych kierunkach zmian. - W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jednym z naszych priorytetów jest rozszerzenie systemu opieki nad dziećmi do lat trzech - mówiła. - Pamiętajmy o tym, że opiekę nad małym dzieckiem w żłobku sprawuje nie ta czy inna sala żłobkowa, nie ten czy inny budynek żłobka. Opieką zajmują się ludzie, opiekunki, opiekunowie, osoby, które każdego dnia idą do pracy po to, żeby zajmować się naszymi dziećmi, żeby wspomagać je w rozwoju, żeby uczyć je podstawowych czynności, żeby otaczać je troską i dbać o ich bezpieczeństwo - podkreśliła.

Zobacz wideo W Afryce menstruacja to temat tabu, więc postanowiła działać

Dłuższy urlop dla opiekunów w żłobkach. Co planuje ministerstwo?

Zgodnie z projektowaną ustawą opiekunowie żłobkowi mają stać się funkcjonariuszami publicznymi, a podmioty, które ich zatrudniają, będą zobowiązane do ich obrony w sytuacji, gdy ustalone dla nich uprawnienia zostaną naruszone. - To z całą pewnością jest zawód zaufania publicznego - zaznaczyła szefowa resortu rodziny.

Opiekunowie mają ponadto otrzymać po dwa dni dodatkowego urlopu po pięciu latach pracy. Z każdym przepracowanym okresem pięciu lat ma on wzrastać o kolejne dwa dni, aż do osiągnięcia łącznie dodatkowych dziesięciu dni urlopu. Po 25 latach pracy opiekun żłobka będzie miał zatem do wykorzystania 36 dni urlopu. Wiceministerka Aleksandra Gajewska na konferencji dodała także, że każdemu pracownikowi instytucji, który jest zatrudniony na umowie o pracę, będą przysługiwały dodatki w wysokości 1000 zł brutto.

Zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi do trzeciego roku życia. Jakie będą skutki?

Jak informuje portal Prawo.pl, nie wszyscy uważają ten ruch ministerstwa za optymalny. Pojawiają się głosy, że nadanie takich uprawnień tej konkretnej grupie zawodowej może sprawić, że ucierpią na tym inne. - To może być raczej ryzykowne działanie, bo zaraz odezwą się kolejne grupy zawodowe, jak chociażby przedszkolanki, które również będą domagały się takich uprawnień - mówi dr hab. Monika Gładoch, prof. UKSW, kierowniczka Katedry Prawa Pracy, radczyni prawna. - Pojawią się też nauczyciele klas I-III i lista się trochę wydłuży - podsumowuje. 

Na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy nowa ustawa miałaby wejść w życie. 

Czy jesteś za wprowadzeniem dodatkowego urlopu dla opiekunów żłobkowych?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.