Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wznowienie działalności gospodarczej - podstawowe informacje

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zawieszenie działalności gospodarczej jest rozwiązaniem, które pomaga przedsiębiorcom w przypadku, gdy ich sytuacja finansowa nie jest w najlepszej kondycji. Z opcji tej mogą również skorzystać osoby prowadzące działalność sezonową, np. ośrodki wypoczynkowe lub stoiska z pamiątkami w miejscowościach turystycznych. Okres zawieszenia działalności gospodarczej wpisanej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) może być dowolny, w tym również bezterminowy, jednak nie krótszy niż 30 dni. Przedsiębiorca podczas zawieszenia firmy nie może wykonywać czynności, które stanowią przedmiot działalności, i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dopuszczalne jest natomiast wykonywanie wszelkich czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywania zawartych wcześniej umów, ponoszenie kosztów wynajmowanego pomieszczenia, opłaty za media, otrzymywanie należności od kontrahentów za przychody powstałe przed zawieszeniem itp. Co należy zrobić, aby przeprowadzić wznowienie działalności gospodarczej? Sprawdź w artykule!

Pamiętaj o złożeniu wniosku o wznowienie działalności gospodarczej!

Przed rozpoczęciem wykonywania czynności będących przedmiotem działalności i osiąganiem bieżących przychodów, konieczne jest formalne wznowienie działalności gospodarczej. Składając wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej, można od razu podać datę jej wznowienia, wówczas działalność zostanie automatycznie wznowiona w wybranym przez przedsiębiorcę terminie bez potrzeby składania dodatkowego wniosku w tym zakresie. Jeżeli jednak we wniosku przedsiębiorca nie wskaże daty wznowienia, konieczne jest ponowne złożenie do urzędu miasta lub gminy wniosku CEIDG-1. Wniosek o wznowienie działalności gospodarczej można także złożyć w sytuacji, gdy we wniosku o zawieszenie tej działalności podano datę, jednak przedsiębiorca chce wznowić prowadzenie działalności gospodarczej wcześniej, niż planował (pod warunkiem zachowania minimalnego okresu zawieszenia działalności wynoszącego 30 dni). W konsekwencji wniosek do CEIDG o wznowienie działalności gospodarczej należy złożyć, gdy:

  • przedsiębiorca zawiesił działalność na czas nieokreślony;
  • przedsiębiorca chce zmienić wskazaną uprzednio datę wznowienia działalności gospodarczej.

Przykład 1.

Pani Bożena prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG w zakresie usług florystycznych. Zawiesiła firmę na okres 12 miesięcy — od 1 czerwca 2024 roku do 31 maja 2025 roku. W lutym 2025 roku postanowiła wznowić działalność wcześniej, ponieważ otrzymała propozycje dużego zlecenia. Czy może odwiesić działalność wcześniej, mimo że we wniosku o zawieszenie działalności jako datę jej wznowienie wpisała datę 1 czerwca 2025 roku?

Tak, pani Bożena może odwiesić działalność 1 marca 2025 roku. W tym celu należy złożyć wniosek CEIDG-1 o wznowienie działalności gospodarczej i wskazać jako datę wznowienia 1 marca 2025 roku.

W jaki sposób złożyć wniosek o wznowienie działalności gospodarczej?

Formularz CEIDG-1 można złożyć w formie papierowej w dowolnym urzędzie gminy lub urzędzie miasta, przesłać pocztą lub skorzystać z wysyłki przez internet. Należy przy tym pamiętać, że wniosek CEIDG-1 przesłany listem poleconym powinien zostać opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy potwierdzonym przez notariusza. W przypadku natomiast wysyłki elektronicznej przedsiębiorca musi posiadać podpis elektroniczny lub bezpłatny profil zaufany. W celu złożenia wniosku o odwieszenie działalności gospodarczej należy wejść na stronęhttps://www.biznes.gov.pl, wybrać opcję „Zmień dane w CEIDG”, a następnie zalogować się przez Login.gov.pl, wykorzystując profil zaufany lub e-dowód. 

Przy wypełnianiu formularza w rubryce 01 – „Rodzaj wniosku” należy zaznaczyć opcję „Wniosek o wznowienie działalności gospodarczej”, natomiast w rubryce 12 „Informacja o wznowieniu działalności gospodarczej” podaje się datę wznowienia działalności.

Szczegółowe omówienie kwestii związanych z wypełnieniem wniosku CEIDG-1 znajduje się w naszym artykule Formularz CEIDG-1 z omówieniem – aktualizacja danych.

Jeżeli wniosek złożony osobiście przez przedsiębiorcę lub przesłany listem poleconym jest niepoprawny, urząd wzywa przedsiębiorcę do skorygowania lub uzupełnienia go we wskazanym zakresie – w terminie 7 dni roboczych od otrzymania wezwania. Gdy przedsiębiorca nie poprawi wniosku w określonym w wezwaniu terminie, nie zostanie rozpatrzony. Jeżeli wniosek złożony do CEIDG o wznowienie działalności gospodarczej złożony online jest niepoprawny, przedsiębiorca zostaje o tym poinformowany niezwłocznie przez system teleinformatyczny CEIDG.

Wniosek o wznowienie działalności gospodarczej można złożyć zarówno przed, w dniu, jak i po planowanej dacie wznowienia. Wznowienie działalności gospodarczej wpisanej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest bezpłatne, a wznowienie działalności następuje z chwilą zamieszczenia danych w CEIDG, nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu wniosku.

Wznowienie działalności gospodarczej – obowiązki przedsiębiorcy

Decydując się na odwieszenie firmy, poza złożeniem wniosku o wznowienie działalności gospodarczej należy pamiętać o dotrzymaniu wszystkich terminów wynikających z przepisów prawa, np. płatności składek ZUS, podatku dochodowego czy podatku VAT. Po wznowieniu działalności gospodarczej na wniosku CEIDG-1 informacja o odwieszeniu działalności trafia automatycznie do ZUS, US i GUS. Należy jednak pamiętać o zgłoszeniu zaistniałych podczas zawieszenia zdarzeń, które mogły wpłynąć na rozliczenia podatkowe lub z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Jest to konieczne ze względu na to, że wznowienie działalności powoduje stan, jaki miał miejsce przed zawieszeniem. W szczególności może dotyczyć to zmiany kodu ubezpieczeń w ZUS czy chęci zmiany formy opodatkowania (albo utraty prawa do stosowania podatku liniowego czy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych).

Po wznowieniu działalności gospodarczej przedsiębiorca wraca do normalnego trybu prowadzenia działalności gospodarczej, a więc może w pełni wykonywać czynności związane z firmą, w tym wystawiać faktury, zawierać umowy czy zatrudniać pracowników. Na takich samych zasadach jak przed zawieszeniem załatwia też sprawy urzędowe, dopełnia formalności rozliczeniowych i płaci podatki. Jeżeli odwieszenie działalności nastąpiło w trakcie roku, to przy wyliczaniu pierwszej zaliczki na podatek dochodowy należy pamiętać, aby ująć ewentualne koszty lub przychody z czasu zawieszenia firmy. Uzyskane przychody i poniesione koszty ewidencjonuje się w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, a w przypadku ryczałtowców osiągnięte przychody wpisuje się do Ewidencji Przychodów, począwszy od dnia wznowienia działalności. Nie trzeba zakładać nowych ksiąg (PKPiR, ewidencji przychodów), chyba że odwieszenie działalności ma miejsce 1 stycznia lub w trakcie kolejnych lat podatkowych następujących po roku, w którym działalność została zawieszona.

Wznawiając działalność gospodarczą wymagającą posiadania np. koncesji czy zezwoleń, należy upewnić się, że nie straciły one ważności. W razie jej utraty przed wznowieniem wykonywania działalności należy złożyć stosowne wnioski w celu przedłużenia określonych uprawnień niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Decydując się na zatrudnienie pracowników po odwieszeniu działalności, trzeba zadbać o dopełnienie wszelkich formalności z tym związanych, takich jak podpisanie umów, badania wstępne, szkolenia BHP czy zgłoszenie ich do ZUS.

Wznowienie działalności a składki ZUS

Zgłoszenie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia ZUS dokonywane jest automatycznie wraz ze złożeniem wniosku CEIDG-1. Na podstawie uaktualnionego wpisu w CEIDG Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie rejestruje przedsiębiorcę jako płatnika składek. Należy jednak pamiętać, że w przypadku, gdy podczas zawieszenia wystąpiły zdarzenia powodujące zmianę tytułu do ubezpieczeń, wówczas konieczne jest złożenie dokumentów zgłoszeniowych do ubezpieczeń z nowym kodem informujących o zaistniałej zmianie. Taki obowiązek występuje w szczególności w razie zakończenia okresu preferencyjnego ZUS czy podjęcia pracy w ramach umowy o pracę.

Wznowienie działalności gospodarczej a księgowanie poniesionych w tym czasie kosztów w systemie wFirma

Aby zaksięgować fakturę w systemie wFirma otrzymaną w trakcie zawieszenia, należy wejść w zakładkę WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » FAKTURA VAT. Po uzupełnieniu danych kontrahenta i wyborze odpowiedniego rodzaju wydatku należy właściwie uzupełnić daty:

  1. DATA WYSTAWIENIA – zgodnie z datą widoczną na fakturze;
  2. DATA KSIĘGOWANIA DO KPIR – pierwszy dzień, gdy nastąpiło wznowienie działalności gospodarczej;
  3. DATA KSIĘGOWANIA DO VAT – pierwszy dzień, gdy nastąpiło wznowienie działalności gospodarczej (uwzględniając możliwy termin odliczenia VAT, gdy nie dokonywano tego w trakcie zawieszenia),
  4. TERMIN PŁATNOŚCI – zgodnie z datą widoczną na fakturze. W przypadku przedpłaty dla celów technicznych można przyjąć datę wystawienia faktury.

 wznowienie działalności gospodarczej

 

Dzięki temu wydatek trafi do odpowiedniej kolumny KPiR oraz rejestru VAT zakupów.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów