Nieruchomości. Podatek katastralny wraca jak bumerang. Rządowy instytut stawia sprawę jasno

"Powiedzmy wprost, jeszcze przez długi czas realizacja opodatkowania wartości wszystkich nieruchomości nie będzie możliwa" - pisze w raporcie rządowy Instytut Finansów o ewentualnej możliwości wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego.

Podatek katastralny to temat, który co jakiś czas wraca w debacie publicznej, sprawiając, że niektórzy stają na równe nogi. Danina - o czym świadczą przykłady krajów, w których obowiązuje - może być dotkliwa dla tych, którzy mają nieruchomości o większych powierzchniach lub mają ich wiele.

Zobacz wideo Tusk krytykuje Morawieckiego: Jak można się chwalić, że ludzie przeżyli zimę!? Niech Pan tutaj przyjedzie i bajek nie opowiada

Podatek katastralny nieprędko. Instytut związany z Ministerstwem Finansów wyjaśnia

Instytut Finansów opublikował właśnie raport, który pozwala sądzić, że wprowadzenia katastru w najbliższej przyszłości obawiać się raczej nie trzeba.

Od pewnego czasu, z różnym natężeniem, powraca (...) w Polsce dyskusja na temat wprowadzenia podatku katastralnego, który jest jedną z opcji zmian w zakresie tego podatku. Powiedzmy jednak wprost, jeszcze przez długi czas realizacja opodatkowania wartości wszystkich nieruchomości nie będzie możliwa

- czytamy w dokumencie cytowanym przez Bankier.pl

Co stoi na przeszkodzie? Brak jednolitej i aktualnej bazy danych o nieruchomościach. By naliczać podatek, trzeba bowiem wykonać najpierw tytaniczną pracę i wycenić każdy budynek. Innym powodem brak woli politycznej - zrozumiały szczególnie w roku wyborczym. Na nowy podatek nie ma też przyzwolenia społecznego.

Polski Instytut Finansów został utworzony przez Ministerstwo Finansów w celach analitycznych i edukacyjnych.

Podatek katastralny. Co to takiego?

Podatek katastralny jest podatkiem obowiązującym w wielu krajach na całym świecie, a jego celem jest zapewnienie dochodów dla budżetu państwa. Jego wysokość może się różnić w zależności od miejsca, w którym znajduje się nieruchomość i jej wartości. W Polsce na chwilę obecną nie jest to stosowany podatek, ale w przypadku jego wprowadzenia w 2023 r., stawka obciążenia mogłaby oscylować wokół 1 proc.

W wielu innych krajach, takich jak Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Irlandia, Belgia, Litwa czy Łotwa, podatek katastralny stanowi istotny element funkcjonowania budżetu państwowego. W Niemczech średnia stawka tego podatku wynosi prawie 2 proc. wartości nieruchomości. Natomiast w USA stawka ta średnio wynosi około 1 proc., aczkolwiek istnieją także liczne ulgi i odliczenia dla instytucji publicznych, społecznych i religijnych.

Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości, jak kształtują się ceny mieszkań i koszty ich utrzymania oraz co się dzieje z kredytami hipotecznymi? Więcej na te tematy czytaj pod tym linkiem: next.gazeta.pl/nieruchomosci.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.