Placówka oświatowa Eduwersum

Najbardziej obszerne w wiedzę z naszych produktów online

Najedź kursorem, na któryś z naszych programów.

Start: 10 październik 2023

9–miesięczny program rozwoju zawodowego

HR-owe Koło Ratunkowe: Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego przed porodem

Pracownica składa do pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego w wymiarze 6 tygodni przypadających przed planowanym terminem porodu. Faktyczna data porodu okazuje się jednak późniejsza. Sprawdź, jak rozliczyć w tej sytuacji zasiłek macierzyński.

Autor publikacji:
Monika Smulewicz HR na Szpilkach i Eduwersum

Założycielka i CEO

Data publikacji:
25 czerwca 2024

Ciężarna pracownica przedłożyła zaświadczenie wskazujące na przewidywany termin porodu – 25 maja. Jednocześnie poprosiła o udzielenie jej urlopu macierzyńskiego w wymiarze 6 tygodni przypadających przed planowanym terminem i wykorzystała 42 dni urlopu w okresie 13 kwietnia – 24 maja. Faktycznie poród odbył się dopiero 3 czerwca, czyli 10 dni po terminie. Jak rozliczyć urlop macierzyński? Czy pozostała część powinna rozpocząć się od dnia porodu (3 czerwca), a na okres 25 maja – 2 czerwca powinna dostarczyć zwolnienie lekarskie?

Ile urlopu macierzyńskiego aktualnie przysługuje?

Pracownicy , która urodziła dziecko przysługuje urlop macierzyński. Jego wymiar jest uzależniony od liczby urodzonych przy jednym porodzie dzieci i wynosi: 

  • 20 tygodni – przy jednym dziecku, 
  • 31 tygodni – przy dwójce dzieci, 
  • 33 tygodnie – przy trójce dzieci 
  • 35 tygodni przy czwórce dzieci 
  • 37 – przy piątce lub większej liczbie dzieci 

Jeden tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym, bez względu na to, czy są to dla pracownicy dni robocze czy wolne od pracy. Za czas urlopu wypłacany jest zasiłek macierzyński. 

Czy z urlopu macierzyńskiego można skorzystać przed porodem?

Co do zasady urlop macierzyński rozpoczyna się od dnia porodu, niezależnie od tego, czy dziecko urodzi się wczesnym rankiem, czy tuż przed północą tego dnia. Nie jest to jednak jedyna opcja. Choć w życiu codziennym rzadko wykorzystywany, przepis art. 180 §2 umożliwia skorzystanie z części urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem. Maksymalny wymiar urlopu możliwy do wykorzystania w takiej sytuacji to 6 tygodni, czyli 42 dni.

Aby można było oszacować termin udzielenia urlopu pracownica powinna przedłożyć pracodawcy zaświadczenie od swojego lekarza prowadzącego, w którym będzie widniała informacja o przewidywanym terminie rozwiązania. Wtedy urlop powinien się rozpocząć na 6 tygodni przed tą datą. Jeżeli pracownica będzie chciała wykorzystać mniej, też ma taką możliwość. Wszystko, co musisz wiedzieć o urlopie macierzyńskim i rodzicielskim znajdziesz tutaj >

Co zrobić, gdy data faktycznego porodu jest późniejsza niż wskazana w zaświadczeniu lekarskim?

Ponieważ termin wskazany na zaświadczeniu lekarskim jest zwykle terminem szacowanym, w praktyce może się okazać, że poród nastąpi wcześniej lub później. Wydaje się że pierwszy wariant jest mniej kłopotliwy i postępowanie w tym przypadku bardziej oczywiste. Pracownica rodzi w trakcie urlopu, więc po porodzie po prostu kontynuuje jego wykorzystywanie, aż do wyczerpania należnego jej wymiaru (20-37 tygodni).  

Co jednak zrobić jeśli pojawi się wariant drugi, czyli poród nastąpi później, niż przewidywał lekarz i tym samym już po zakończeniu zawnioskowanej wcześniej 6-tygodniowej części urlopu? Jaki jest status pracownicy w okresie pomiędzy zakończonym 6 tygodniem urlopu, a faktyczną datą porodu?     

W takiej sytuacji pracownica będzie kontynuowała wykorzystywanie urlopu macierzyńskiego przez cały okres przypadający przed dniem porodu. Po porodzie będzie miała do wykorzystania pozostałą część.

Posługując się danymi z przykładu, będącego kanwą naszych rozważań, wyglądałoby to tak: 

  • Pierwsza część urlopu, przed porodem w okresie 13 kwietnia – 24 maja: 6 tygodni (42 dni) 
  • Kontynuacja po planowanym terminie porodu do faktycznej daty rozwiązania 25 maja – 2 czerwca: 9 dni 
  • Pozostała cześć urlopu od dnia porodu (3 czerwca) do wyczerpania pełnego wymiaru: 89 dni, czyli do 30 sierpnia.  

Autor publikacji:
Monika Smulewicz HR na Szpilkach i Eduwersum

Założycielka i CEO

Newsletter

Zostawienie adresu email jest równoznaczne ze zgodą na otrzymywanie ode mnie wiadomości i z akceptacją naszej Polityki Prywatności.

Polityka prywatności
Dziękujemy!

Nasze ostatnie wpisy na blogu

HR Detektywi #142: Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia, wyższe sankcje za nielegalne powierzenie pracy, e-umowy, próby podszywania się pod ZUS, coraz więcej osób zatrudnianych na B2B

Od 1 czerwca 2025 wejdzie w życie ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia. PIP ostrzega przed wysokimi sankcjami za nielegalne zatrudnienie cudzoziemców. E-umowy - jakie przyniosą korzyści dla pracodawców? Coraz więcej oszustów, podszywających się pod ZUS. Firmy chętnie zatrudniają na B2B.

HR-owe Koło Ratunkowe: Czy można polecić wyjazd w podróż służbową pracownikowi, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności?

Pracownicy z orzeczeniem o niepełnosprawności posiadają szczególne uprawnienia przewidziane przez kodeks pracy i ustawę o rehabilitacji. Czy mimo to, pracodawca może wysłać takiego pracownika w podróż służbową? Sprawdzamy, kiedy niepełnosprawny pracownik może odmówić polecenia wyjazdu służbowego.

Zobacz kursy, szkolenia i programy rozwoju zawodowego organizowane przez Eduwersum

Eduwersum Collegium Rozwoju HR (dawniej: Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi) - lider na rynku nowoczesnych szkoleń online z dziedziny tzw. twardego i miękkiego HR

To nowoczesny projekt edukacyjny, oferujący specjalistyczną wiedzę i doświadczenie z obszaru prawa pracy, kalkulacji wynagrodzeń oraz zarządzania procesami kadrowo-płacowymi i HR w dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach.

  • Certyfikowane szkolenia online i stacjonarne
  • Programy rozwoju zawodowego dla początkujących, specjalistów i menedżerów
  • Zaświadczenia MEiN (Eduwersum jest placówką oświatową)
  • Wysokie standardy potwierdzone ISO 9001

Metoda kształcenia oparta jest o praktykę i własne doświadczenie Uczestników. Wierzymy, że tylko uczenie się przez doświadczenie daje gwarancję zdobycia wiedzy.

Uprzejmie informujemy, że strona korzysta z plików Cookies. Wyświetl politykę Cookies.