Twój e-PIT Rozlicz PIT 2024 online

wersja na Linux

Przycisk kierujący na stronę e-pity

lub pobierz program

Twój e-PIT Rozlicz PIT 2024 online

wersja na Linux

Przycisk kierujący na stronę e-pity

lub pobierz program

Mobilny program do rozliczania PIT

wersja na Linux

Przycisk kierujący na stronę e-pity

lub pobierz program

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2024
Pobierz e-pity 2024

Zmiana czasu coraz bliżej. Jak przestawić zegarki?

Iwona Maczalska

W najbliższy weekend z soboty 29 marca na niedzielę 30 marca nastąpi zmiana czasu zimowego na czas letni. Jak przestawić zegarki i rozliczyć czas pracy pracowników, którzy będą pracowali tej nocy?

Już za 3 dni w nocy z soboty 29 marca na niedzielę 30 marca możemy spodziewać się zmiany czasu zimowego na letni. Musimy zatem pamiętać o przesunięciu naszych zegarków o godzinę do przodu z 2:00 na 3:00. Osoby, które tą noc spędzą w pracy, przepracują na stanowiskach siedem zamiast ośmiu godzin pracy. Co zatem z zaległą, nieprzepracowaną godziną?

Zmiana czasu na letni. 2025

Źródło: shutterstock

Zmiana czasu na letni: koszt dla pracodawcy, zysk dla pracownika

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracodawca zobowiązany jest wypłacić wynagrodzenie za godzinę, o którą skraca się doba w związku ze zmianą czasu. Wynagrodzenie za tę godzinę ustala się na zasadach określonych dla wynagrodzenia postojowego, gdyż pracownik był gotowy do świadczenia pracy, lecz nie mógł jej wykonywać z przyczyn od niego niezależnych. Wysokość wynagrodzenia za czas przestoju w zakładzie pracy powinna być uregulowana w regulaminie pracy. Za czas przestoju przysługuje mu bowiem wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. Nie może być ono jednak w żadnym wypadku niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Inne podatkiHome 2