• Link został skopiowany

Ulga na dziecko. Fiskus się tym nie chwali. Rodzice mogą liczyć na pieniądze z "dodatkowego zwrotu"

Rodzice mogą skorzystać z możliwości zwrotu podatku. Oczywiście jest tu kilka wytycznych, jednak nie wszyscy wiedzą, że niektórym podatnikom przysługuje jeszcze z "dodatkowy zwrot". Komu i na jakich zasadach?
Ulga na dziecko 2024 (zdj. ilustracyjne)
Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Ulga na dziecko (inaczej prorodzinna) to możliwość zmniejszenia podatku do zapłacenia przez rodziców malucha (maluchów) o określoną kwotę. To konkretne i realne pieniądze, które szczególnie w przypadku rodzin wielodzietnych mogą stanowić dość spory zastrzyk gotówki w rodzinnym budżecie. Jednak nie każdy rodzic (opiekun prawny) ma szansę na taki zwrot. W kilku przypadkach ulga na dziecko po prostu nie przysługuje. Jednak mimo to część podatników może skorzystać nadal z "dodatkowego zwrotu". O co chodzi? Podajemy szczegóły.

Zobacz wideo Kto według Marcina Hakiela jest najlepszy w "Tańcu z gwiazdami"? Nagle skomentował sensualny taniec Kaczorowskiej i Gurłacza [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]

"Dodatkowy zwrot", czyli o tym trzeba wiedzieć

Kto ma prawo do skorzystania z opcji "dodatkowego zwrotu" w ramach ulgi na dziecko? Mowa oczywiście o tych osobach, u których wysokość podatku do zapłacenia jest niższa niż samej preferencji. Są ku temu dwa powody:

  • zastosowano więcej odliczeń poza ulgą prorodzinną, np. w ulgę dla rodzin 4 plus czy dla młodych,
  • zarobki rodzica są niższe niż roczna kwota wolna od podatku.

To oczywiście nie koniec, bo w tym przypadku należy pamiętać, że ten "dodatkowy zwrot" to tak naprawdę różnica między kwotą podatku a kwotą, o jaką może on być obniżony. Jednak jest też jeszcze jeden, kluczowy warunek. Różnica ta nie może być wyższa niż zapłacone przez rodzica, a podlegające odliczeniu składki na ubezpieczenie:

  • społeczne (krajowe bądź zagraniczne), w tym składki objęte ulgą zero PIT,
  • zdrowotne (pomniejszone o składki odliczone od podatku zryczałtowanego i linowego).

Jak uzyskać pieniądze? Tym fiskus się nie chwali

Rodzic, który chce skorzystać z "dodatkowego zwrotu", musi samodzielnie wypełnić odpowiednie rubryki w deklaracji PIT w części M w PIT-36, bądź w części I w PIT-3 (dotyczy to również e-deklaracji).

Jak podaje serwis Bankier.pl, ta część jest zatytułowana "Dodatkowy zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci". Trzeba wówczas uwzględnić takie informacje jak:

  • kwota składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w danym roku,
  • przysługującą różnicę powstałą w wyniku porównania składek oraz zwrotu niewykorzystanej ulgi,
  • różnicę między kwotą przysługującą a kwotą odliczoną na podstawie danych z załącznika PIT/O,
  • łączną kwotę zwrotu (czyli sumę nadpłaconego podatku oraz zwrot niewykorzystanej ulgi).

Warto również pamiętać o tym, że "dodatkowy zwrot" przysługuje na bieżący rok, więc niewykorzystany po prostu przepada tak jak i ulga na dziecko.

Więcej o: