Fundacja rodzinna a najem krótkoterminowy

Redakcja PIT.pl

Fundacja Rodzinna co do zasady korzysta ze zwolnienia z podatku CIT w zakresie w jakim jej działalność nie wykracza poza katalog wskazany w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej. W katalogu tym zostały uwzględnione m.in. najem czy dzierżawa. Przez bezpośrednie wskazanie wiadomo, że klasyczny najem podlega pod zwolnienie, organy podatkowe w interpretacjach wskazywały jednak do tej pory, że z preferencji tej nie korzysta najem krótkoterminowy. Zupełnie inaczej uważają sądy, które już w dwóch wyrokach przyznały, że najem krótkoterminowy także skorzysta ze zwolnienia.

Sprawy te rozgrywały się przed WSA w Gdańsku (wyrok WSA w Gdańsku z 19 czerwca 2024 r. sygn. I SA/Gd 219/24) oraz WSA we Wrocławiu (wyrok WSA we Wrocławiu z 26 marca 2025 r. sygn. I SA/Wr 807/24).

Sprawy te dotyczyły kolejno sytuacji podatnika, który zamierza wnieść jako darowiznę do fundacji rodzinnej, której jest fundatorem nieruchomość, która ma zostać przeznaczona na wynajem krótkoterminowy. Jego zdaniem mógł on korzystać ze zwolnienia, ponieważ ustawodawca nie ograniczył w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej najmu wyłącznie do jego formy klasycznej, ale powinna również obejmować najem krótkoterminowy.

Fundacja rodzinna

Źródło: shutterstock

Sprawa z Wrocławia dotyczyła natomiast fundacji rodzinnej, która zarabiała na posiadanej nieruchomości poprzez najem krótkoterminowy. Również uważała ona, że najem ten będzie podlegał zwolnieniu określonemu w art. 5 ustawy o fundacji rodzinne. Jej zdaniem na gruncie kodeksu cywilnego nie sposób rozróżniać najmu krótkoterminowego od najmu klasycznego. Powołała się przy tym również na wcześniej wspomniany wyrok WSA w Gdańsku.

W obu tych sprawach z stanowiskiem podatników nie zgodził się Dyrektor KIS, który w swoich interpretacjach wskazując na to, że najem cechuje się przede wszystkim dużym sformalizowaniem, które przejawia się poprzez podpisanie umowy, określenie praw i obowiązków obu stron, a również nierzadko sporządzany jest protokół zdawczo-oddawczy oraz podpisywany jest regulamin, którego najemca obowiązuje się przestrzegać. Organy zwróciły również na brak częstej zmienności podmiotu, któremu udostępniania jest nieruchomość jak i na fakt, że najem wiąże się najczęściej z cyklicznymi płatnościami, za kolejne okresy. Zdaniem organu takich cech nie można było przypisać do najmu krótkoterminowego i co za tym idzie fundacja rodzinna nie mogłaby skorzystać ze zwolnienia.

Z takim stanowiskiem nie zgodziły się jednak sądy, które w wcześniej wspomnianych wyrokach wskazały na brak przesłanek do tego, aby rozróżniać najem klasyczny od najmu krótkoterminowego. Ten drugi nie został bowiem jednoznacznie uregulowany w polskim prawie i powinno się do niego stosować przepisy ogólne dotyczące najmu jakie znajdują się w Kodeksie Cywilnym. Krótkoterminowy najem lokali podlega jedynie innym wymogom rejestracyjnym niż umowy najmu lokali mieszkalnych, jednak przedstawione przez organ argumenty nie przemawiają za tym, aby dokonywać rozróżnienia tych dwóch pojęć i odbierania preferencji fundacjom rodzinnym.

O ile wyroki te przyznały fundacjom rodzinnym możliwość korzystania ze zwolnienia i mogą rozpocząć pewien nurt w orzecznictwie co do rozstrzygania innych spraw z tego zakresu, to należy przy tym pamiętać, że nie są one jeszcze prawomocne i warto poczekać za rozstrzygnięciem, które zostanie wydane w tej kwestii przez NSA.

Autor: Remigiusz Fijak, Partner Associate, Doradca Podatkowy ID Advisory

fundacjePrzedsiębiorcaHome 4