Koniec pięknej bajki. Czeka nas wzrost ceny energii elektrycznej o 70 proc.!

Ceny energii elektrycznej w naszym kraju szykujÄ… siÄ™ do wzrostu na niespotykanÄ… dotÄ…d skalÄ™.

Mimo wczeÅ›niejszych rzÄ…dowych interwencji, które miaÅ‚y na celu zabezpieczyć obywateli przed rosnÄ…cymi cenami, okazuje siÄ™, że użyte Å›rodki zawiodÅ‚y. Eksperci, którzy wypowiedzieli siÄ™ dla portalu money.pl, oceniajÄ… te dziaÅ‚ania jako nieudane. I bijÄ… na alarm – w przyszÅ‚ym roku wzrost opÅ‚at za prÄ…d może wynieść nawet 70 procent!

Rekordowe ceny energii elektrycznej

Mimo że oficjalne prognozy dotyczące cen energii elektrycznej na przyszły rok zostaną opublikowane pod koniec obecnego roku, już teraz możemy przewidzieć gwałtowny wzrost kosztów energii elektrycznej, z którymi będziemy musieli się zmierzyć.

W rozmowie z „RzeczpospolitÄ…” dr. Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii wyjaÅ›niÅ‚a, że jeÅ›li w przyszÅ‚ym roku nie zostanÄ… wprowadzone nowe mechanizmy solidarnoÅ›ciowe ani zamrożone ceny energii, a także powróci podatek VAT na energiÄ™, to Å‚Ä…czny wzrost cen energii wyniesie aż 70 procent w porównaniu do obecnych kosztów. – PodstawÄ… do szacowania cen bÄ™dÄ… umowy dÅ‚ugoterminowe z dostawÄ… na przyszÅ‚y rok. SÄ… one znaczÄ…co wyższe niż w 2021 roku na 2022 rok – wyjaÅ›nia ekspertka. – Åšrednioważona cena kontraktu rocznego w 2021 roku na 2022 rok wynosiÅ‚a 384,16 zÅ‚/MWh. Dla porównania cena kontraktu rocznego w 2022 roku na 2023 rok wynosiÅ‚a już 1110,04 zÅ‚/MWh – dodaje.

Przypomnijmy, że w roku 2023 rząd postanowił zamrozić ceny prądu na poziomie z roku poprzedniego. Jak twierdzono, miało to ochronić portfele Polaków przed znacznym wzrostem kosztów energii. Jednakże zamrożenie to nie zapewniło realnej ochrony przed wyższymi rachunkami. Z najnowszych danych Agencji Rynku Energii wynika, że mimo rządowych działań, ceny prądu dla gospodarstw domowych wzrosły o niemal 30 procent w porównaniu do roku ubiegłego. Ten wzrost jest rezultatem różnych czynników, w tym podniesienia stawki VAT z 5 do 23 procent w bieżącym roku. Rząd argumentował tę zmianę presją ze strony Brukseli, choć Komisja Europejska zdementowała te twierdzenia. Tymczasem regulacje dotyczące cen prądu wygasają na koniec roku, a rząd Zjednoczonej Prawicy, który wprowadził te środki, zbliża się do końca swojej kadencji.

Analitycy nie majÄ… wÄ…tpliwoÅ›ci, że dla nowego rzÄ…du bÄ™dzie to spory kÅ‚opot. Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, uważa, że przywrócenie pewnych mechanizmów po okresie, gdy paÅ„stwo zastÄ…piÅ‚o wolny rynek, bÄ™dzie nieÅ‚atwym przedsiÄ™wziÄ™ciem. – Decyzje biznesowe zastÄ…piono w ostatnim czasie zarzÄ…dzaniem. W momencie, kiedy paÅ„stwo zastÄ…piÅ‚o wolny rynek, trudno bÄ™dzie przywrócić ekonomiczne mechanizmy – powiedziaÅ‚ w rozmowie z dziennikarzami serwisu money.pl.

Zobacz też: Zaglądamy na stacje Orlen dwa dni po wyborach. Co dzieje się z cenami?

„To byÅ‚o niszczenie konkurencji”

Jeszcze dosadniej obecnÄ… sytuacjÄ™ okreÅ›liÅ‚ Janusz Steinhoff, byÅ‚y minister gospodarki. – Polityka obecnego rzÄ…du w kwestii cen gazu i energii elektrycznej polegaÅ‚a nie tylko na rÄ™cznym sterowaniu rynkiem, ale także na niszczeniu konkurencji, co oznacza powrót do mechanizmów rodem z PRL. Polskie gospodarstwa domowe i przedsiÄ™biorcy pÅ‚acÄ… dziÅ› za takÄ… politykÄ™ wysokÄ… cenÄ™ w wyższych rachunkach – podkreÅ›liÅ‚.

Zdaniem Steinhoffa w niedawnej przeszÅ‚oÅ›ci w sektorze elektroenergetycznym w Polsce wprowadzono wiele mechanizmów wsparcia, które okazaÅ‚y siÄ™ bardzo kosztowne i bardziej korzystne dla paÅ„stwowych spółek energetycznych niż dla pojedynczych konsumentów. – Ogromne zyski firm energetycznych, które odnotowaÅ‚y w ostatnim czasie, byÅ‚y głównie wynikiem ich dominujÄ…cej pozycji na rynku i braku konkurencji, nie zaÅ› efektem dobrego zarzÄ…dzania, czy redukcji kosztów – oceniÅ‚.

Może Cię zainteresować:

Komentarze