Od jakiej temperatury zamykają szkoły? Wartość na termometrze musi osiągnąć ustawowy limit

Obowiązkiem szkoły jest zapewnienie uczniom odpowiednich, komfortowych i bezpiecznych warunków do nauki. Czasami jednak na przeszkodzie mogą stanąć czynniki zewnętrzne, niezależnie od szkolnej kadry i dyrekcji, które mogą uniemożliwić normalne prowadzenie zajęć. Jedną z takich sytuacji jest silny mróz i zbyt niska temperatura w budynku. Dlatego wielu uczniów i rodziców zastanawia się, od jakiej temperatury zamykają szkoły. Od ilu stopni na minusie zamykają się szkoły?

Od jakiej temperatury zamykają szkoły?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami istnieje kilka uzasadnionych przesłanek do odwołania lub zawieszenia na krótki okres pracy placówek oświatowych. Jedną z takich okoliczności jest zbyt niska temperatura, która uniemożliwia prowadzenie lekcji w komfortowych i odpowiednich dla zdrowia dzieci warunkach.

Jak wynika z rozporządzenia ministra edukacji z dnia 31 grudnia 2002 roku, temperatura w salach lekcyjnych powinna wynosić minimum 18 stopni Celsjusza, aby zajęcia mogły obywać się w normalnym trybie. Jeśli placówka nie jest w stanie zagwarantować w budynku takiej temperatury, lekcje mogą zostać na krótko zawieszone i/lub przejść w tryb zdalny.

Zobacz też: Pies na dworze – do jakiej temperatury? Jak zadbać o pupila zimą? Za brak odpowiedniej opieki grożą konsekwencje

Kiedy jest za zimno, aby iść do szkoły?

Co ważne, przepisy określają również minimalną temperaturę, która może panować na zewnątrz, aby dzieci mogły uczęszczać do szkoły. Zgodnie z przytoczonym wyżej dokumentem aby zajęcia zostały odwołane lub zorganizowane w formie zdalnej, “temperatura zewnętrzna mierzona o godzinie 21:00 w dwóch kolejnych dniach poprzedzających zawieszenie zajęć wynosi – 15 stopni Celsjusz lub jest niższa”.

Najczęściej w takich przypadkach zajęcia odwołuje się na maksymalnie dzień lub dwa, czekając na poprawę warunków. Jeśli ta nie nastąpi, uczniowie rozpoczynają zajęcia zdalne.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo