INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH X kadencja w dniu 4 września 2024 r. nr 104/2024 (122)

1 miesiąc temu

INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH
X kadencja
w dniu 4 września 2024 r.
nr 104/2024 (122)





Komisja Śledcza do zbadania legalności, schematy oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r. /SKPC/ przeprowadziła konfrontację świadków: szefa gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua w okresie od września 2020 r. do listopada 2023 r. – Mateusza Pali oraz dyrektora Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością Ministerstwa Spraw Zagranicznych do 15 września 2023 r. – Jakuba Osajdy, wezwanych w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, schematy oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Świadek Jakub Osajda odniósł się do zeznań świadka Mateusza Pali dotyczących jego stanu zdrowia psychicznego oraz utrzymywanych kontaktów ze świadkiem Mateuszem Pali oraz jego żoną. Świadek Jakub Osajda przyznał, iż kontakty były stałe i wiązały się z ich stosunkiem pracy, a następnie nabrały również charakteru pozazawodowego. Świadek odniósł się także do okoliczności zwolnienia go z pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz do propozycji objęcia stanowiska ambasadora Polski na Islandii. Świadek poinformował, iż osobą, która miała zaaranżować spotkanie z Edgarem Kobosem był Mateusz Pali.

Świadek Mateusz Pali odniósł się do utrzymywanych kontaktów ze świadkiem Jakubem Osajdą oraz z jego żoną, do okoliczności zwolnienia z pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jakuba Osajdy oraz do propozycji spotkania z Edgarem Kobosem, do którego finalnie nie doszło. Świadek zaznaczył, iż inicjatorem tego spotkania miał być świadek Jakub Osajda.

Przewodniczący Komisji – poseł Marek Sowa (KO) poinformował członków Komisji o oddaleniu przez siebie wniosku świadka Mateusza Pali dotyczącego zbadania historii leczenia świadka Jakuba Osajdy. Świadek nie odwołał się od decyzji przewodniczącego.

Komisja Śledcza do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023r. /SKPG/ przystąpiła do przesłuchania funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którego dane identyfikujące stanowią informację niejawną, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
W zakresie obowiązków świadka znajdowało się m.in. przeprowadzanie akredytacji systemów teleinformatycznych. Przesłuchanie świadka dotyczyło posiadanych przez niego jawnych informacji w sprawie rozpatrywanej przez Komisję.

Komisja przeprowadziła dyskusję na temat potencjalnych przyszłych wniosków dowodowych oraz przyjęła wnioski dowodowe dotyczące zwrócenia się do Komendanta Głównego Policji oraz do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie z wnioskami o przekazanie dokumentów.

Na kolejnym, zamkniętym posiedzeniu, Komisja kontynuowała przesłuchanie funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którego dane identyfikujące stanowią informację niejawną, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Idź do oryginalnego materiału