Kongsberg dostarczy zamawiającemu trzy pojazdy podwodne przeznaczone do badań głębin oceanicznych

gospodarkamorska.pl 10 miesięcy temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


W siedzibie firmy w Horten sformalizowano kontrakt z Argeo w zakresie dostarczenia trzech zaawansowanych pojazdów AUV. Mają wspomóc działania na rzecz prowadzenia działań pod wodą zarówno na rzecz przemysłu, jak i ochrony środowiska naturalnego.

We wrześniu tego roku norweskie przedsiębiorstwo Argeo ogłosiło zakup trzech nowych zaawansowanych pojazdów AUV od Kongsberg. Dwa Hugin Superiors i jeden Hugin 6000 mają zostać wykorzystane do prac podwodnych. W podpisaniu umowy brały udział Argeo, Kongbserg i CSI Leasing będący partnerem finansowym przedsięwzięcia, realizowanym poprzez umowę leasingu na okres 4 lat. Całkowita wielkość transakcji wynosi 25 milionów dolarów

- Dzięki temu Argeo będzie dysponować najbardziej zaawansowaną flotą AUV na świecie - stwierdził we wrześniu Trond Crantz we wrześniu dyrektor generalny Argeo.

Pierwszy Hugin Superior ma zostać dostarczony na początku IV kwartału 2023 roku, a drugi I kwartale 2024 roku. Dostawa pełnego zakresu zostanie sfinalizowana wraz z Hugin 6000 w I kwartale 2025 roku. Flota pojazdów AUV Argeo ma do 2025 roku składać się łącznie z siedmiu jednostek, zwiększając możliwości operacyjne firmy i umożliwiając wyższą produktywność. Dzięki temu Argeo ma znajdować się w wyjątkowej pozycji w zakresie poszukiwania morskich zasobów energetycznych (ropa, gaz), a także wykorzystania odnawialnych źródeł energii, znacznie zwiększając wydajność i produktywność w zależności od prowadzonych zadań.

Bezzałogowe pojazdy podwodne stają się powszechnie wykorzystywanym narzędziem w działaniach związanych z energetyką, pracami podwodnymi, a także bezpieczeństwem. Polska Marynarka Wojenna wykorzystuje pojazdy typu Hugin na niszczycielach min typu Kormoran 2, w zakresie identyfikacji oraz zwalczania obiektów niebezpiecznych pod wodą, jak choćby miny morskie.


Fot. Argeo

Idź do oryginalnego materiału