OSP CRIST w akcji „Statek z sercem” na Darze Młodzieży w Gdyni

gospodarkamorska.pl 4 tygodni temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


Udzielenie pierwszej pomocy w momencie zatrzymania akcji serca jest niezwykle istotne dla zdrowia pacjenta. Już w pierwszych minutach zaczynają dziać się nieodwracalne zmiany w jego mózgu i często to właśnie te pierwsze minuty decydują o tym, czy pacjent przeżyje, czy nie. O tym, jak istotna jest umiejętność przeprowadzania RKO, mówili strażacy z OSP CRIST podczas wydarzenia „Statek z sercem” zorganizowanego w Gdyni.

— To podstawa, którą powinien znać każdy, bo w rzeczywistości Zespoły Ratownictwa Medycznego nie są w stanie dojechać w przeciągu trzech minut do pacjenta podczas zatrzymania krążenia i oddechu, dlatego tak ważne jest propagowanie pierwszej pomocy wśród wszystkich ludzi — podkreśla Jakub Marer, prezez OSP CRIST.

Akcja odbyła się w Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca, 16 października 2024 roku, na pokładzie szkolnego żaglowca Dar Młodzieży, który na ten dzień stał się „Statkiem z sercem”. Ochotnicza Straż Pożarna ze stoczni CRIST prezentowała na swoim stanowisku sprzęt, który na co dzień wykorzystywany jest w akcjach ratowniczych. Była to niepowtarzalna możliwość, by z bliska zapoznać się z tym, jak wygląda codzienna praca ratowników.

— Celem naszej pracy nie jest tylko gaszenie pożarów i ratownictwo techniczne. Zajmujemy się również edukacją dzieci i młodzieży, ale również dorosłych w zakresie udzielania pierwszej pomocy i prewencji przeciwpożarowych, które są niezwykle istotne — zaznacza Jakub Marer.

Wydarzenie „Statek z sercem” było częścią ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w ramach programu „Ratujemy i uczymy ratować”. Podczas wydarzenia oprócz odwiedzenia Miasteczka Ratowniczego i zapoznania się z pracą służb, uczestnicy mogli wziąć udział we wspólnym biciu rekordu w liczbie osób jednocześnie wykonujących resuscytację krążeniowo-oddechową. Odbywało się ono na pokładzie szkolnego żaglowca Dar Młodzieży.

Resuscytację wykonywało 35 załóg. Wśród uczestników byli uczniowie szkół, studenci oraz przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne.

Do tej pory bicie rekordu organizowano 7 razy – w latach 2013-2019. W tym czasie w akcji uczestniczyło w sumie ponad 661 tys. osób. W edycji z 2019 roku wzięło udział najwięcej uczestników – 150 560 osób w 1 380 miejscach.

Idź do oryginalnego materiału