Pałac dyktatora splądrowany. Zostawił luksusowe auta, dzieła sztuki i meble

2 dni temu
Zdjęcie: Polsat News


Dzieła sztuki, meble, ubrania, broń, a przede wszystkim ogromna kolekcja luksusowych samochodów, w tym wartego 3 mln dolarów Ferrari - wszystko to zostawił w Damaszku Baszar al-Asad, dyktator i były prezydent Syrii, który przed rebeliantami skrył się w Moskwie. Od wczoraj trwa plądrowanie jego pałacu. Niektóre pomieszczenia zostały spalone.


Kilka godzin po opuszczeniu przez dyktatora stolicy Syrii, do Al-Rawdy, prezydenckiego pałacu w Damaszku, włamali się Syryjczycy. Z informacji zamieszczanych przez nich w sieciach społecznościowych wynika, iż liczący 31,5 tysiąca metrów kwadratowych pałac jest od wczoraj plądrowany. Został zaprojektowany i zbudowany w latach 90. przez znanego japońskiego architekta, Kenzo Tange, na górskim płaskowyżu z widokiem na Damaszek.


Kolekcja luksusowych samochodów


Świat obiegły filmy z garażu dyktatora - pomieszczenia przypominającego dużą halę. Przedstawiają dziesiątki luksusowych pojazdów. Wśród widocznych na zdjęciach zaparkowanych samochodów zlokalizowano co najmniej dwa czerwone Ferrari, w tym F50 - pojazd o wartości ponad trzech milionów dolarów.Reklama


Na zdjęciach widać także samochody innych, luksusowych marek. Rozpoznać można auta takich firm jak: Lamborghini, Rolls Royce, Porsche, Bentley czy Aston Martin. Własnością Bashara al-Assada były też pojazdy premium - Mercedesy, BMW, Audi i Lexus. Na amatorskich filmach nakręconych przez syryjskich rebeliantów i mieszkańców kraju można zobaczyć także kilka opancerzonych SUV-ów Toyoty, a także motocykle, quady, a choćby dużego campera.


Konfiskata Pałacu Ludu


Inne nagrania relacjonują plądrowanie pałacowych pokoi dyktatora, który od wczoraj jest nazywany przez Syryjczyków Pałacem Ludu. Ci, którzy się do nich wdarli, zabrali luksusowe przedmioty, m.in. dzieła sztuki i meble. Na jednym z filmów widać osoby wynoszące kufer firmy Louis Vuitton. Na innym - rabowanie ubrań, talerzy, a choćby przyborów kuchennych.
Wiadomo, iż rodzina Asadów uciekała w pośpiechu. “W bogato urządzonym pałacowym biurze, na biurku zostało pełno dokumentów. Stoi też woda butelkowana, okulary i szkło powiększające i leży porzucona para peruk” - informuje australijski portal abc.net.au.


Kontrola strategicznych sektorów


Baszar al-Asad i jego rodzina przez ponad pół wieku zgromadzili ogromny majątek. Znaczna jego część ma być ukrywana dzięki skomplikowanego systemu firm fasadowych, nieruchomości w różnych krajach, a także kont w rajach podatkowych. Z danych, jakie docierały z Syrii wynika, iż Asadowie kontrolowali w kraju zarówno bezpośrednio jak i pośrednio liczne aktywa oraz całe sektory gospodarki. Wymieniana jest energetyka, telekomunikacja i nieruchomości.
Wiadomo, iż prezydencka rodzina posiada wiele luksusowych rezydencji. Oprócz pałacu w Damaszku posiadają też drugi - w Latakii. Oba słynęły z cennych artefaktów i dzieł sztuki. Do al-Asada mają też należeć luksusowe posiadłościami w Londynie i innych europejskich miastach. Według szacunków amerykańskiego Departamentu Stanu, wartość aktywów rodziny wynosi od 1 do 2 miliardów dolarów.


Istnieją podejrzenia, iż gromadzony od ponad pięciu dekad majątek ma częściowo pochodzić z działalności przestępczej - handlu bronią, narkotykami i przemytu. Syryjski reżim miał wykorzystywać nielegalne struktury do omijania sankcji międzynarodowych i legalizacji funduszy pochodzących z przestępstw.
Al-Asad opuścił Syrię na krótko przed zdobyciem Damaszku przez rebeliantów. Wiadomo już, iż wraz z rodziną udał się do Moskwy, gdzie otrzymał azyl. Do jego ucieczki doszło 13 lat od wybuchu wojny domowej i 11 dni po rozpoczęciu ofensywy przez Hayat Tahrir al-Sham (HTS) - islamskiej grupy rebeliantów.
Zdaniem ekspertów, na decyzję dyktatora wpłynęło także odwrócenie się od niego Iranu. Według "Financial Times", Teheran miał na początku miesiąca zawiadomić al-Asada, iż nie może on dłużej liczyć na pomoc irackich żołnierzy. Sprzymierzeńcem reżimu była też Moskwa, która po ataku na Ukrainę zaczęła ograniczać Damaszkowi pomoc.
Idź do oryginalnego materiału