PRS i Rejestr Żeglugi Ukrainy zacieśniają współpracę

gospodarkamorska.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


Polski Rejestr Statków i jego ukraiński odpowiednik – Rejestr Żeglugi Ukrainy – zacieśniają współpracę. Wczoraj w siedzibie PRS odbyło się spotkanie reprezentantów obu instytucji, na którym omówione zostały kolejne wspólne kroki.

– Jest czas wojny, ale po wojnie będzie pokój i będą potrzeby odbudowy ukraińskiej gospodarki morskiej – mówi Grzegorz Pettke, prezes Polskiego Rejestru Statków. PRS oraz Rejestr Żeglugi Ukrainy chcą wspólnie przygotować się do tego procesu. Wczoraj, 25 lipca, w gdańskiej siedzibie PRS odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli szefowie obu instytucji, jak również konsul Ukrainy Oleksandr Plodystyi. Tematem rozmów były kolejne wspólne inicjatywy, jakie PRS i RŻU będą realizować na mocy podpisanej wcześniej ogólnej umowy o współpracy.

– Taką konkretną realizacją jest zaoferowanie dziś miejsca pod dachem Polskiego Rejestru Statków na otwarcie przedstawicielstwa Rejestru Żeglugi Ukrainy, a także zorganizowanie wspólnego seminarium dotyczącego nowości, innowacyjności w okrętownictwie, nowych wymagań, przekazania wiedzy. Takie seminarium zostanie zorganizowane czy to na terytorium Ukrainy, czy w formie zdalnej, hybrydowej. Jesteśmy w trakcie uzgodnienia dat i zakresu – mówi Grzegorz Pettke, prezes PRS.

Ważnym elementem współpracy może być pomoc w certyfikacji ukraińskich produktów na rynek europejski.

– PRS staje w gotowości ze swoimi kompetencjami do odbudowy floty handlowej, floty marynarki wojennej, ale również współpracy na zasadzie wsparcia w realizacji inwestycji hydrotechnicznych w odbudowie portów ukraińskich. Chcemy również być wsparciem w realizacji certyfikacji na zgodność z dyrektywami Unii Europejskiej tych projektów – podkreśla Pettke.

– Ukraińskie fabryki są w dużej mierze rozlokowane przy linii frontu i rozwój czy tworzenie nowych projektów bardzo zależy od linii frontu i od tego, czy będzie ta infrastruktura niszczona. Ale dzisiaj zaczynamy od małych kroków, od małych projektów – podkreśla Oleksandr Plodystyi, konsul Ukrainy. – PRS może pomóc Ukrainie w licencjonowaniu produkcji, która idzie na unijny rynek, ale również być adwokatem przy Unii Europejskiej, ponieważ my nie mamy prawa głosu, ale Polska ma prawo jako członek Unii Europejskiej. I to już takie pierwsze niezbędne kroki, które dają nam możliwość patrzeć w przyszłość i mówić o kolejnych projektach, o wymianie doświadczeń. Ukraińscy eksperci w tej chwili nie podtrzymują ich na potrzebnym poziomie, ponieważ nie powstają nowe projekty – dodaje konsul.

Współpraca między obiema instytucjami funkcjonuje już nie tylko na poziomie kierownictwa.

– Kontynuujemy współpracę z Polskim Rejestrem Statków w ramach podpisanej już w styczniu umowy generalnej. A dzisiaj rozmawialiśmy już o konkretnych planach na przyszłość, kooperacja już się rozpoczęła na poziomie oddziałów, działów i tak dalej. Zamierzamy także otworzyć ukraińskie biuro w polskim rejestrze, tak jak jest polski rejestr na Ukrainie, aby w przyszłości podczas odbudowy Ukrainy mieć już na to konkretne plany – komentuje Serhij Gurski, dyrektor generalny Rejestru Żeglugi Ukrainy.

Podczas rozmów obecny był także przedstawiciel Polskiego Forum Technologii Morskich, które aktywnie uczestniczy w kontaktach między obiema stronami.

– Muszę z dużą satysfakcją stwierdzić, iż dzisiejsze spotkanie jest niezwykle istotne dla dalszej współpracy. Tworzymy bardzo solidne podstawy do projektowania i budowy statków. kooperacja biur projektowych polskich i ukraińskich, a szczególnie ukraińskiego i polskiego rejestru statków jest gwarantem dalszej solidnej kooperacji – mówi Tadeusz Kopowski, doradca zarządu PFTM.

Idź do oryginalnego materiału