Rada UE osiągnęła porozumienie polityczne w sprawie nowej dyrektywy, która otwiera drogę do wprowadzenia elektronicznego certyfikatu podatkowego na potrzeby zwolnień z podatku VAT, podała Rada.
„Cieszę się, iż w ramach wysiłków UE zmierzających do unowocześnienia systemów VAT po pakiecie VIDA z ubiegłego miesiąca podejmujemy kolejny krok modernizacyjny, osiągając porozumienie w sprawie elektronicznego certyfikatu zwolnienia z podatku VAT, które położy kres papierowym certyfikatom” – powiedział węgierski minister finansów Mihály Varga, cytowany w komunikacie.
Dyrektywa zakłada wprowadzenie elektronicznego certyfikatu zastępującego certyfikat papierowy, używany, gdy towary mają być zwolnione z VAT, np. dlatego, iż są importowane dla ambasad, organizacji międzynarodowych lub sił zbrojnych. Dokładny format elektroniczny, w tym niezbędne specyfikacje IT, zostaną omówione w grupach ekspertów i określone w aktach wykonawczych Komisji, podano także.
W okresie przejściowym państwa członkowskie będą mogły korzystać z certyfikatu zarówno z wersji elektronicznej, jak i papierowej.
Państwa członkowskie wprowadziły szereg poprawek do pierwotnej propozycji Komisji. W szczególności ograniczyły zakres obowiązkowego stosowania elektronicznego certyfikatu zwolnienia z podatku VAT do sytuacji, w których zaangażowane są dwa państwa członkowskie, a zwolnienie nie jest przyznawane w formie zwrotu, podano także.
Rada dodała również do dyrektywy szereg kluczowych elementów przyszłego certyfikatu elektronicznego, które Komisja weźmie pod uwagę przy projektowaniu formatu w tekście dyrektywy. Ponadto Rada skróciła okres przejściowy, pierwotnie planowany na 4 lata (2026-2030), do 1 roku (2031-2032).
Opóźniona data rozpoczęcia powinna pomóc organom podatkowym rozłożyć w czasie niezbędne zmiany w zakresie IT, które będą zbiegać się ze znacznymi inwestycjami potrzebnymi do wdrożenia pakietu VIDA, podano także.
Porozumienia przejdą teraz kontrolę techniczną i językową przed przedstawieniem ich Radzie do formalnego przyjęcia. Następnie teksty zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdą w życie.
W lipcu 2024 r. Komisja opublikowała dwa wnioski mające na celu zastąpienie obecnego papierowego certyfikatu zwolnienia z podatku VAT elektronicznym certyfikatem zwolnienia z podatku VAT:
– wniosku dotyczącego dyrektywy Rady zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do elektronicznego certyfikatu zwolnienia z podatku od wartości dodanej (dyrektywa Rady);
– wniosek dotyczący rozporządzenia wykonawczego Rady zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 282/2011 w odniesieniu do elektronicznego certyfikatu zwolnienia z podatku od wartości dodanej (rozporządzenie wykonawcze Rady).
Wniosek dotyczący zmiany dyrektywy VAT stwarza warunki prawne dla opracowania przez Komisję certyfikatu elektronicznego za pośrednictwem środków wykonawczych, natomiast wniosek dotyczący zmiany rozporządzenia wykonawczego przewiduje alternatywne stosowanie zarówno certyfikatów papierowych, jak i elektronicznych w fazie przejściowej.
Źródło: ISBnews