Resort obrony Kanady szuka dostawców okrętów podwodnych

gospodarkamorska.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


Rząd Kanady zwrócił do producentów okrętów podwodnych o informacje w sprawie ich oferty – poinformował w poniedziałek minister obrony Bill Blair. Docelowo Kanada chce kupić do 12 konwencjonalnie napędzanych okrętów podwodnych, mogących pływać także pod lodem.

Zaproszenie do składania informacji ma "umożliwić pozyskanie informacji nt. dostępności okrętów podwodnych, które są w tej chwili użytkowane lub są w produkcji" - napisał Blair we wpisie na X. Rząd Kanady czeka na odpowiedzi do 18 listopada br. Zaproszenie do składania informacji, według opisu zamieszczonego w niedzielę na stronie rządu kanadyjskiego, nie pozostało zapytaniem ofertowym i nie oznacza zobowiązania do zawarcia kontraktu.

Publiczny nadawca CBC cytował poniedziałkowy komunikat kanadyjskiego ministerstwa obrony, w którym napisano, iż eksploatowane przez Kanadę w tej chwili okręty podwodne zakończą służbę na początku lat 2030, Kanada zamierza więc rozstrzygnąć, komu przyzna kontrakt do 2028 r. i będzie oczekiwać pierwszych dostaw nie później niż w 2035 r.

O zamiarze zakupu do 12 okrętów podwodnych Blair informował w lipcu br. Również wówczas minister obrony podpisał z ministrami obrony Niemiec i Norwegii list intencyjny w sprawie utworzenia nowego morskiego sojuszu obronnego. Wcześniej, w czerwcu br. Blair w wypowiedziach dla mediów zwracał uwagę na list nt. współpracy w sprawie zamówień dla wojska, który dotyczył okrętów podwodnych będących dziedziną współpracy Niemiec i Norwegii. Chodzi o projekt okrętów podwodnych klasy 212CD (Common Design), których produkcję rozpoczął jesienią ub.r. holding Thyssenkrupp Marine Systems.

W czerwcu br. CBC cytowała byłego zastępcę przewodniczącego sztabu obrony Kanady generała Guya Thibault, który powiedział, iż niewielkie regionalne sojusze obronne mogą zacząć pojawiać się częściej i podkreślił, iż sojusze takie umożliwiają zwiększoną współpracę technologiczną i interoperacyjność wojsk. Zwrócił uwagę na AUKUS, porozumienie obronne z 2021 r. pomiędzy USA, Wielką Brytanią i Australią, które zaczęło się właśnie od rozmów nt. okrętów podwodnych na Pacyfiku.

W miniony piątek Blair poinformował podczas wizyty w Tokio, iż Kanada prowadzi rozmowy na temat dołączenia do drugiego filaru wojskowego paktu AUKUS. AUKUS to porozumienie w zakresie współpracy wojskowo-technologicznej, mające na celu powstrzymanie ekspansji Chin w regionie Indo-Pacyfiku. Pierwszy filar partnerstwa obejmuje m.in. współpracę przy tworzeniu australijskiej floty okrętów podwodnych z napędem jądrowym. Drugi filar dotyczy współpracy technologicznej. Według agencji Reutera to do tej części porozumienia rozważa akces Kanada. Chęć dołączenia do drugiego filaru sygnalizowały wcześniej też m.in. Seul i Tokio.

Rząd Kanady w nowej strategii obronnej upublicznionej w kwietniu br. założył kwotę wydatków na obronność wynoszącą 73 miliardy CAD w ciągu 20 lat, w tym 8,1 mld CAD w ciągu najbliższych 5 lat.

Z Toronto Anna Lach(PAP)

lach/ sp/

Idź do oryginalnego materiału