Zjazd Polskiego Forum Technologii Morskich. Podsumowanie 2023 roku i wizyta w stoczni Nauta

gospodarkamorska.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


Podczas ostatniego spotkania Polskiego Forum Technologii Morskich podsumowany został ostatni rok działalności. Doszło także do wyborów 1/3 rady organizacji oraz podpisania listu intencyjnego o współpracy z PIMEW.

Polskie Forum Technologii Morskich to branżowa organizacja zrzeszająca reprezentantów firm i instytucji sektora okrętowego i pokrewnych. 8 maja w Gdyni odbyło się kolejne spotkanie jej członków. Podzielone było na dwie części. Pierwszą z nich było zwiedzanie zakładu Stoczni Remontowej Nauta – jednego z nowszych członków PFTM. Po terenach stoczni oprowadził zebranych Jarosław Staluszka, dyrektor handlowy Nauty. Miał on także możliwość dopowiedzenia kilku szczegółów na temat stoczni podczas kolejnej części spotkania, jaka zaczęła się chwilę później w jednej z sal Muzeum Emigracji w Gdyni, gdzie odbyła się oficjalna część spotkania. Najpierw jednak członków i gości przywitał Mateusz Kowalewski, prezes Forum, wydawca GospodarkaMorska.pl.


Po prezentacji nt. Nauty uczestnicy zebrania przeszli do realizacji jednego z ważniejszych punktów w agendzie – wyboru sześciu członków rady organizacji.

– Zgodnie ze statutem rada jest rotująca i zmienia się w określonych okresach czasu w jednej trzeciej. Wybraliśmy sześciu nowych członków rady PFTM. Wśród tych sześciu członków po raz kolejny znalazło się dotychczasowych pięciu ze względu na bardzo wysoką aktywność i duży wpływ na działalność naszej organizacji. Nowym członkiem rady jest Stocznia Nauta. Pani prezes Monika Kozakiewicz została jednocześnie wiceprezesem rady PFTM – mówił Mateusz Kowalewski.

– Przede wszystkim bardzo dziękujemy za zaufanie. Dostaliśmy bardzo dużą liczbę głosów członków za wyborem Stoczni Nauta jako członka rady PFTM-u. Dziękuję również wszystkim, którzy głosowali za wyborem mnie jako wiceprezesa rady. Mam nadzieję, iż jeszcze bardziej aktywnie uczestniczyć w pracach i w przedsięwzięciach PFTM-u i iż będziemy mogli wnieść nasze kontakty i relacje, które tworzymy w ramach naszej firmy z naszymi firmami współpracującymi. Będziemy mogli również oferować usługi współczłonków organizacji naszym klientom – komentowała Monika Kozakiewicz, prezes Stoczni Remontowej Nauta.

W trakcie zliczania głosów Mateusz Kowalewski podsumował działalność PFTM w 2023 roku i rozrysował plany organizacji na najbliższe miesiące.

– Z pewnością w agendzie najważniejszymi wydarzeniami jest aktywność Polskiego Forum Technologii Morskich na targach Posidonia w Grecji, gdzie będziemy mieli swoją przestrzeń na narodowym stoisku, nad którym patronat ma Ministerstwo Infrastruktury. Nasze spotkanie było też okazją do zapowiedzi kolejnej edycji Rejsu z GospodarkaMorska.pl, który odbywa się pod patronatem PFTM i Polferries od czterech lat. Rejs odbędzie się 16-18 września. Już dzisiaj wszystkich serdecznie zapraszam do uczestnictwa – mówił prezes PFTM.

Jednym z ostatnich elementów agendy spotkania było podpisanie listu intencyjnego dotyczącego współpracy między Polskim Forum Technologii Morskich a Polską Izbą Morskiej Energetyki Wiatrowej. Jak mówił Jakub Budzyński, prezes PIMEW, było to de facto potwierdzenie współpracy, która trwa od lat, a która nawiązana została między PFTM a Polskim Towarzystwem Morskiej Energetyki Wiatrowej, bezpośrednim poprzednikiem i spadkodawcą PIMEW-u.

– Od tamtego czasu sytuacja, szczególnie w sektorze wind offshore uległa diametralnej zmianie na lepsze. Pierwsze projekty są już uruchomione, właściwie stoją na progu realizacji w sensie konstrukcji na morzu, bo na lądzie ta konstrukcja już trwa. W tej chwili branża już bardzo niecierpliwie wygląda uruchomienia prac związanych z przygotowaniem projektów tzw. drugiej fazy. A więc rynek offshore wind w Polsce faktycznie staje się rzeczywistością. W związku z tym działanie takiej organizacji jak nasza, reprezentującej adekwatnie wyłącznie w Polsce w skali ogólnokrajowej przemysł offshore wind, nabiera tym bardziej sensu bytu i istotnego znaczenia. Żeby dopełniać te obszary kompetencyjne, w których zarząd naszej organizacji niekoniecznie musi być wyspecjalizowany, jak właśnie produkcja okrętowa, chcemy nawiązywać współpracę merytoryczną z takimi organizacjami, które są nośnikiem kompetencji w tym zakresie, jak właśnie PFTM – mówił Budzyński.

Idź do oryginalnego materiału