Statek badawczo-szkolny Politechniki Morskiej: Nawigator XXI obchodził oficjalnie swoje 25-lecie. Pokład Nawigatora XXI, na którym wiedzę i umiejętności zdobywało kilka pokoleń studentów Uczelni, odwiedziły setki turystów i mieszkańców Szczecina podczas trwającego w weekend święta „Żagle 2023”.
m/s Nawigator XXI – statek badawczo-szkolny Politechniki Morskiej w Szczecinie został zbudowany w Gdańskiej Stoczni Remontowej ze składek darczyńców. Wodowanie odbyło w maju 1997 roku, Uroczyste podniesienie bandery miało miejsce 30 stycznia 1998 roku. To właśnie na Nawigatorze XXI studenci mają pierwszy kontakt z morzem. Tu uczą się nawigacji, obsługi urządzeń i siłowni oraz życia na statku – wszystkiego, co czeka ich w przyszłości.
Statek jest przystosowany do I-ego rejonu żeglugi wg przepisów PRS, t.j. do żeglugi po Morzu Północnym i innych morzach otwartych w odległości 200 mil morskich od miejsca schronienia, z dopuszczalną odległością miedzy dwoma miejscami schronienia do 400 mil morskich oraz żegluga po Morzu Bałtyckim i innych morzach zamkniętych.









Fot. Politechnika Morska w Szczecinie

2 lat temu





![445 dostaw i 80 mln mł LNG. Terminal w Świnoujściu skończył 10 lat [ZDJĘCIA]](https://polskamorska.pl/wp-content/uploads/2026/06/1-dostawa-lng-08.jpg)

