Trałowiec ORP Necko podczas ćwiczeń Baltops 24

1 miesiąc temu

Udział Marynarki Wojennej RP w Baltops 24 to doskonała okazja do podniesienia swoich kompetencji oraz do umocnienia sojuszniczych więzi, co jest niezwykle istotne dla stabilności i bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego.

Trałowiec ORP Necko podczas ćwiczenia wchodzi w skład zespołu przeciwminowego, gdzie wspólnie z innymi okrętami dowodzonymi przez zespół państw bałtyckich tzw. Baltic Naval Squadron (BALTRON), poszukuje i oczyszcza z min najważniejsze szlaki żeglugowe, tym samym torując drogę dużym okrętom bojowym.

W ćwiczeniu bierze udział 20 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego: Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania, Włochy i Stany Zjednoczone. Szwecja uczestniczyła w Baltops regularnie, jednak w tym roku po raz pierwszy bierze udział w ćwiczeniach jako państwo członkowskie i sojusznik NATO. Działania są prowadzone w całym basenie Morza Bałtyckiego, a także na obszarach lądowych w Szwecji, Polsce, Niemczech i na Litwie.

Źródło, fot.Marynarka Wojenna RP

Idź do oryginalnego materiału