Rok obrotowy rozpoczynający się 1 stycznia 2024 r. lub po tym dniu to pierwszy rok, za który największe spółki giełdowe oraz grupy z giełdowym podmiotem dominującym[1] będą zobowiązane do raportowania zrównoważonego rozwoju zgodnie z unijną dyrektywą CSRD. Raportowanie ma być częścią rocznego sprawozdania zarządu z działalności spółki.
W 2025 r. dołączą do nich pozostałe duże spółki i grupy (giełdowe i niegiełdowe), a w 2026 r. także giełdowe MŚP.
Z jakimi nowymi obowiązkami wiąże się dyrektywa CSRD?
Pierwsze raporty zaczną pojawiać się w 2025 r., ale nie oznacza to, iż z przygotowaniem raportu zrównoważonego rozwoju można tak długo czekać. Obowiązek raportowania przewidziany w CSRD obejmuje wiele czynności, które warto podjąć z odpowiednim wyprzedzeniem.
CSRD wymaga raportowania odpowiednich wskaźników odzwierciedlających działalność spółki pod kątem jej wpływu na środowisko, społeczeństwo oraz w obszarze zarządzania (ładu korporacyjnego). Wskaźniki te obejmują nie tylko dane liczbowe, ale także informacje z obszarów ESG na temat modelu biznesowego, strategii, polityk, procedur, ryzyk, szans, możliwości, łańcucha wartości itd.
Stosowanie postanowień dyrektywy ma zapewnić transparentność, wiarygodność i, przede wszystkim, porównywalność raportów. W związku z tym każda zobowiązana spółka powinna:
- przeprowadzić badanie istotności (materiality assessment) zgodnie z zasadą dwukierunkowej istotności (istotność wpływu i istotność finansowa) i przedstawić wyniki z takiego badania w raporcie – badanie istotności ma na celu zdefiniowanie treści przyszłego raportu. Sam proces badania istotności, wykonany poprawnie, może zająć od 3 do 5 miesięcy;
- sporządzić raport zgodnie z jednolitymi unijnymi standardami raportowania zagadnień zrównoważonego rozwoju (ESRS – European Sustainability Reporting Standards) – bardzo pomocne przy sporządzaniu raportu jest systematyczne zbieranie danych oraz monitorowanie procesów przez cały rok. W trakcie tego procesu może się także okazać, iż pewnych danych spółka do tej pory nie zbierała. Podjęcie działań z wyprzedzeniem daje jeszcze czas np. na wdrożenie odpowiednich narzędzi;
- dokonać analizy i uwzględnić w raporcie tzw. taksonomię;
- sporządzić raport w formacie XHTML;
- poddać raport badaniu przez niezależny podmiot (firmę audytorską lub inną firmę weryfikacyjną posiadającą odpowiedni status).
W kolejnych latach, te same wymogi będą dotyczyły pozostałych dużych spółek oraz giełdowych MŚP. Ze względu na obszerność i skomplikowany charakter nowych obowiązków, także te podmioty powinny rozważyć wdrożenie swojej organizacji w tematykę raportowania zrównoważonego rozwoju z odpowiednim wyprzedzeniem.
Transpozycja dyrektywy do polskiego porządku prawnego
Dyrektywa CSRD będzie musiała zostać transponowana do polskiego porządku prawnego do 6 lipca 2024 r., przy czym termin ten w polskich realiach legislacyjnych wydaje się być mało prawdopodobny. O postępach nad pracami implementacyjnymi będziemy na bieżąco informować.
Po więcej informacji z zakresu zrównoważonego rozwoju zapraszamy na www.raportowanie-niefinansowe.pl, gdzie regularnie informujemy o nowych przepisach i wytycznych związanych z raportowaniem, a także innych istotnych kwestiach z obszaru ESG.
[1] Wypełniające definicję dużego przedsiębiorcy/grupy oraz zatrudniające ponad 500 pracowników