26. Międzynarodowy Kongres Prawa Sportowego (International Association of Sport Law – IASL 13-14 grudnia 2024 r.

plazaglab.pl 1 miesiąc temu

W dniach 13–14 grudnia 2024 r. w National and Kapodistrian University of Athens w Grecji odbył się 26. Międzynarodowy Kongres Prawa Sportowego (International Association of Sport Law – IASL), w którym miałam okazję wziąć udział. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z dziedziny prawa sportowego, przedstawicieli świata akademickiego, prawników i praktyków sportu z całego świata, którzy mieli okazję do podzielenia się swymi doświadczeniami, czy rozmowy na temat nowych perspektyw w prawie sportowym, reform i regulacji dotyczących sztucznej inteligencji w sporcie.

Po uroczystej ceremonii otwarcia, podczas której uczestników powitały władze Uniwersytetu Ateńskiego oraz przedstawiciele IASL, głos zabrał prof. Dimitrios Panagiotopoulos, przewodniczący IASL, który w swoim wystąpieniu „Sports Law nowadays: Personal and Economic Freedoms on Sport” podkreślił rolę prawa sportowego w ochronie wolności osobistych i ekonomicznych związanych z aktywnością sportową. Następnie wręczono prestiżowe nagrody IASL za wybitne osiągnięcia w dziedzinie prawa sportowego, a także wyróżniono osoby propagujące ducha sportowego, wśród których znalazł się między innymi prezydent Cypru – Nikos Cristodoulidis, osobiście odbierając nagrodę „Apollo Nomius”.

Następnego dnia (14 grudnia) kongres zdominowały już intensywne panele dyskusyjne i bardzo interesujące sesje tematyczne. Wśród najciekawszych tematów znalazły się te dotyczące problemów zarządzania danymi sportowymi oraz wpływu współczesnych regulacji na zarządzanie sportem. Ważnym punktem dyskursu były wystąpienia dotyczące modelu europejskiego w zarządzaniu sportem (Lex Sportiva), czy też te dotyczące rozwoju prawa sportowego w kontekście Igrzysk Olimpijskich, gdzie poruszono m.in. zagadnienia związane z równouprawnieniem sportowców oraz rolą unijnych instytucji w promowaniu sportu.

Jako, iż i sport dotknięty jest zmianami związanymi z rozwojem sztucznej inteligencji debatujący pochylili się nad zagadnieniami związanymi z etyką i odpowiedzialnością prawną w sporcie, gdzie kluczowym elementem dyskusji stała się kwestia sztucznej inteligencji w zarządzaniu wydarzeniami sportowymi oraz wyzwania, jakie niesie ze sobą digitalizacja sportu. Eksperci omawiali jak nowe technologie, takie jak AI, wpływają na sport. Dyskusje dotyczyły także odpowiedzialności za skutki decyzji podejmowanych przez algorytmy oraz etycznych wyzwań związanych z ich stosowaniem.

Podczas kongresu nie zabrakło także rozmów w zakresie istotnych, a i zatem koniecznych do wprowadzenia zmian w kodeksie antydopingowym WADA oraz roli Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w rozwiązywaniu sporów. Szczególną uwagę poświęcono sprawie Aleksa Schwarzer’a (lekkoatleta dwukrotnie ukarany za doping) w kontekście jej implikacji dla europejskiego prawa sportowego.

Kongres zakończył się podsumowaniem wyników prac poszczególnych grup roboczych IASL i zapowiedzią przyszłych działań IASL na rzecz rozwoju prawa sportowego. Szczególną uwagę zwrócono na konieczność wprowadzenia międzynarodowych regulacji dotyczących sztucznej inteligencji w sporcie oraz wzmocnienia etyki w zarządzaniu organizacjami i związkami sportowymi.

W trakcie drugiego dnia kongresu odbyły się wybory do rady stowarzyszenia IASL. I tak, po 32 latach na stanowisku prezydenta stowarzyszenia nastąpiła historyczna zmiana – ustępującego ze stanowiska profesora Dimitriosa Panagiotopoulosa zastąpił wybrany przez uczestników kongresu Majed M. Garoub – prawnik i właściciel kancelarii adwokackiej Majed Mohammed Garoub Law Firm & Legał Consultancy z siedzibą w Arabii Saudyjskiej. Jednocześnie, w strukturach IASL doszło jeszcze do zmian, na stanowiskach Sekretarza Generalnego oraz Sekretarza Specjalnego. Pierwsze ze stanowisk objęła Karina Zalcmane – profesor i zastępca rektora do spraw akademickich z University of Applied Sciences w Łotwie z kolei sekretarzem specjalnym wybrano specjalistkę z zakresu prawa sportowego z Polski

Autor:

Oliwia Babiarz

03.01.2025 r.

Idź do oryginalnego materiału