35 dni urlopu w 2025 roku. Nowelizacja wprowadza dodatkowe wolne bez względu na staż

5 dni temu
Zdjęcie: Tippapatt/Istock.com


Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła istotne zmiany, które pozwalają na wydłużenie podstawowego urlopu wypoczynkowego wynoszącego 20 lub 26 dni w zależności od stażu pracy. Jak zwiększyć liczbę dni wolnych od pracy do choćby 35 dni w roku? To szansa niemalże dla wszystkich.
Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo skorzystać z 20 lub 26 dni w ramach urlopu wypoczynkowego w ciągu jednego roku kalendarzowego. Ostateczna liczba dni wolnych zależy jednak od stażu pracy. 20 dni przysługuje osobom, których staż wynosi mniej niż 10 lat, pozostali natomiast mogą liczyć na 26 dni odpoczynku. Należy również pamiętać, iż do okresu zatrudnienia wliczane są lata nauki. To jednak nie wszystko, ponieważ pracownicy mogą biegać się też o dodatkowe dni wolne wynikające z niedawnych zmian w Kodeksie pracy.


REKLAMA


Zobacz wideo Sejm przegłosował wolną Wigilię. Ceną może być utrata innego wolnego dnia


Urlop wypoczynkowy - Kodeks pracy. Jest 9 dodatkowych dni wolnych
Dodatkowe dni wolne, które przysługują niezależnie od stażu pracy, wprowadziła nowelizacja Kodeksu pracy mająca miejsce 26 kwietnia 2023 roku, która była bezpośrednio związana z dyrektywą unijną odnoszącą się do work-life balance. Dzięki temu Polacy otrzymali możliwość skorzystania z urlopu wynoszącego choćby 35 dni urlopu w ciągu roku. Poza 20 lub 26-dniowym urlopem wypoczynkowym pracownicy mogą liczyć na:


5 dni wolnych od pracy w ramach urlopu opiekuńczego,
2 dni wolne z powodu tak zwanej siły wyższej,
opiekę nad dzieckiem w wymiarze 2 dni lub 16 godzin.


Zwolnienia od pracy w ramach opieki nad dzieckiem przysługują pracownikom wychowującym dzieci do 14. roku życia i są płatne. Nieobecność z powodu siły wyższej jest natomiast opłacana częściowo - w postaci 50 proc. wynagrodzenia. W tym przypadku pracodawca jest zobowiązany do udzielenia urlopu na wniosek złożony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z takowego zwolnienia.
Zobacz też: Jest petycja o zmianę przepisów dla krwiodawców. Dostaliby więcej wolnego, ale to nie wszystko
Warto również pamiętać, iż z dodatkowych dni wolnych mogą skorzystać osoby oddające krew. Na ten moment za każdą donację przysługują 2 dni wolnego, a w całym roku kalendarzowym krew można przekazać łącznie 6 razy. To daje szansę na aż 12 dodatkowych dni bez pracy.


Dni wolne od pracy 2025. Chcą, by urlop wypoczynkowy trwał kilka dni dłużej
Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła również wspomniany wcześniej urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni wolnych od pracy. Co ważne o takie zwolnienie ubiegać się mogą nie tylko rodzice, ponieważ opieka należy się także innym członkom rodziny, w tym matce, ojcu, małżonce czy małżonkowie. Istotne jest zaś to, iż w tym czasie pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie.
Warto również zaznaczyć, iż zdaniem związkowców sam urlop wypoczynkowy powinien być dłuższy o 9 dni. Inni natomiast obawiają się, iż takie rozwiązanie, przy jednoczesnym skróceniu wymiaru czasu pracy do 35 godzin lub czterech dni mogłoby stać się zbyt dużym obciążeniem dla pracodawców. Pewne jest natomiast to, iż w tym roku zatrudnieni mogą liczyć na jeden dodatkowy dzień ustawowo wolny od pracy. Będzie nim 24 grudnia.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału