No dobrze, może nie są to znowu takie „nieznane” fakty, gdyż o prawie każdej z tych kwestii już pisałam na blogu – i to choćby więcej niż jeden raz. Ale… dalej zagadnienia te budzą wątpliwości. Tak więc: jesteś ciekawy, o jakie kwestie chodzi?
Osoba pominięta w testamencie (która nie została w tym testamencie wprost wydziedziczona) może domagać się zapłacenia określonej kwoty tytułem zachowku.
O tym, kto może domagać się zachowku konkretnie przesądza przepis art. 991 kodeksu cywilnego. Najczęściej jest tak, iż zachowku domaga się dziecko spadkodawcy, które zostało pominięte w testamencie, albo które nie otrzymało darowizny – od brata lub siostry, którzy to zostali uwzględnieni w testamencie albo otrzymali znaczące darowizny od rodziców. To bardzo częsta sytuacja – choć oczywiście nie jest to jedyna możliwość, jeżeli chodzi o domaganie się zachowku. I tak, przypomnę jeszcze, iż sprawa o zachowek to po prostu sprawa o zapłatę określonej kwoty pieniędzy – nie można w ramach sprawy o zachowek domagać się np. przeniesienia własności nieruchomości.
To już na pewno wiedziałeś. A teraz wspomniane w tytule kwestie, o których mogłeś nie wiedzieć:
5 mało znanych faktów o zachowku
1/ roszczenie o zachowek podlega przedawnieniu
a to oznacza, iż nie można domagać się zachowku zawsze, tylko w określonym ustawą czasie. Co prawda ten czas jest dość długi, ale nie jest to „zawsze”. w tej chwili okres przedawnienia to 5 lat. Mało znanym faktem jest to, iż w pewnych okolicznościach może dojść do przerwania biegu przedawnienia.
2/ trochę inaczej przedawnienie liczy się w sytuacji gdy mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym, a inaczej gdy do dziedziczenia dochodzi na podstawie testamentu.
zgodnie z tym, co stanowi przepis:
„Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu.”
3/ roszczenie o zachowek może być aktualne choćby w sytuacji gdy nie było testamentu
zastanawiasz się jak to możliwe? Może być tak, iż np. w spadku nic nie będzie, gdyż spadkodawca za życia zdecydowała się na rozporządzenie swoim majątkiem np. robiąc darowizny.
W takiej sytuacji pisanie testamentu mogłoby nie mieć sensu, ale… przepisy przewidują doliczanie darowizna do masy spadkowej, tak więc zachowek może być aktualny.
To nie jest jedyna sytuacja, ale najczęściej występująca w praktyce.
4/ w pewnych sytuacjach zachowku mogą domagać się rodzice spadkodawcy.
nie jest jednak możliwe, aby zachowku domagali się zarówno dzieci, jak i rodzice spadkodawcy. Temu zagadnieniu poświęciłam osobny wpis.
5/ czasami- choć nie zawsze – roszczenie o zachowek może przejść na spadkobierców uprawnionego do zachowku:
Zgodnie z treścią przepisu:
„Roszczenie z tytułu zachowku przechodzi na spadkobiercę osoby uprawnionej do zachowku tylko wtedy, gdy spadkobierca ten należy do osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy.”
Wiesz, jak działa doliczanie darowizna do masy spadkowej?
Czy każda darowizna jest doliczana, czy tylko niektóre?
Co powiesz na wpis: doliczanie darowizn do spadku: fakty i mity?
Wiedziałeś o tym? A może masz jakieś pytania odnośnie do zachowku?
A jeżeli potrzebujesz mojej pomocy w sprawie o zachowek: napisz do mnie wiadomość!