Na ostatnim posiedzeniu plenarnym Naczelnej Rady Adwokackiej zapadły ważne decyzje. Nie tylko dla aplikantów, ale również dla ich patronów.
W regulaminie aplikacji adwokackiej znajdzie się zapis, w myśl którego każdy patron ma w ramowej umowie z aplikantem określić zasady jego wynagradzania. A to, sądząc po sygnałach płynących od aplikantów, powinno jeżeli nie wyeliminować zupełnie, to zdecydowanie zmniejszyć ilość nieprawidłowości i patologii, do których dochodziło. Jasne ustalenie na samym początku współpracy i zapisanie w umowie, czy patron będzie aplikantowi płacił, powinno również pozwolić uniknąć konfliktów.
Regulamin określi też możliwe formy zatrudnienia aplikanta przez patrona lub adwokata współpracującego. W grę wchodzą: umowa o pracę, umowa zlecenia, a także umowa o współpracy w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez aplikanta. Co ważne, regulamin nie faworyzuje żadnej z tych form.
– Zmiany wynikają z emocji, jakie kwestia zatrudniania i wynagradzania aplikantów zaczęła w ostatnim czasie wywoływać. Nie ukrywam, iż asumpt do zmian dała petycja sejmowa, ale nie tyle sama jej treść, w której zarzucano, iż w środowisku adwokackim dochodzi do patologii dotyczącej zatrudniania aplikantów, iż ci ludzie pracują na czarno i są wykorzystywani. Zrobiliśmy badania w środowisku i okazało się, iż takich sytuacji nie ma. Natomiast uznaliśmy, iż z uwagi na ton dyskusji dobrze będzie wprowadzić określone zapisy w regulaminie – komentuje Bartosz Tiutiunik, wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej. I dodaje: – Zapisy te w naszej intencji wprowadzają z jednej strony wobec patronów-adwokatów powinność zatrudnienia, bo w tych kategoriach należy to analizować, a z drugiej porządkują kwestię zatrudniania aplikantów.
Mec. Tiutiunik tłumaczy, iż do tej pory w Polsce nie było jednolitej praktyki. Były na przykład izby, które z uwagi na stanowisko dziekanów nie dopuszczały możliwości prowadzenia działalności gospodarczej przez aplikanta. A z drugiej strony były izby, w których nie było problemu, by kooperacja aplikanta z patronem odbywała się właśnie w oparciu o jednoosobową działalność gospodarczą.
– Zmiany w regulaminie to szansa na ujednolicenie kwestii zatrudniania i wynagradzania aplikantów w skali całego kraju – podsumowuje wicedziekan NRA.
Zmiany w regulaminie aplikacji adwokackiej mają wejść w życie już 1 grudnia 2022 r. Patroni dostali trzy miesiące, liczone od tego dnia, na dostosowanie w tej chwili obowiązujących umów ramowych do wymagań regulaminu.