Artykuły o prawie z podatkową ulgą

2 dni temu

Twórcza praca może dać korzyści podatkowe. Od przychodu odliczamy bowiem 50-proc. koszty, dzięki czemu mamy mniejszy dochód i w konsekwencji niższy PIT. Czy ta preferencja przysługuje także autorom specjalistycznych artykułów o prawie? Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, iż tak.

Z wnioskiem o interpretację wystąpiła kancelaria zajmująca się doradztwem prawnym i podatkowym. Zatrudnia konsultantów, którzy mają umowy o pracę. Planuje poszerzyć im zakres obowiązków. Konsultanci mają przygotowywać artykuły, np. o najnowszym orzecznictwie sądowym, które będą zamieszczane na stronie internetowej kancelarii. Za teksty przysługuje wynagrodzenie. Czy można do niego zastosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów?

Przypomnijmy, iż warunki tej preferencji znajdziemy w art. 22 ust. 9–9b ustawy o PIT. Przede wszystkim przysługuje tylko niektórym twórczym zawodom. Są to m.in. architekci, aktorzy, publicyści, pisarze, reżyserzy, tłumacze, programiści komputerowi, muzycy, plastycy, naukowcy. Limit preferencyjnych kosztów wynosi 120 tys. rocznie. Aby z nich skorzystać, musi powstać utwór, którym zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Musi też dojść do rozporządzenia prawami autorskimi.

Kancelaria twierdzi, iż te warunki są spełnione. Artykuły mają zawierać indywidualne spostrzeżenia i subiektywne poglądy autorów, będą to treści oryginalne i niepowtarzalne. W umowach o pracę znajdzie się zapis o tzw. wtórnym przeniesieniu autorskich praw majątkowych do utworu. Honorarium będzie stanowić odrębną część wynagrodzenia (ma to być określony stały procent).

Kancelaria zobowiązuje się do prowadzenia szczegółowego rejestru tekstów. Jej zdaniem honorarium jest przychodem z działalności publicystycznej, który można pomniejszyć (przy obliczaniu zaliczki na PIT) o 50-proc. koszty.

Fiskus nie miał nic przeciwko. Wskazał, iż według słownika PWN działalność publicystyczna to wypowiedzi na aktualne tematy, przedstawiające wyraźnie poglądy i opinie, często o charakterze polemicznym. Można do niej zaliczyć także artykuły na tematy prawno-podatkowe. Przy rozliczaniu honorarium za ich napisanie stosujemy 50-proc. koszty.

„Przychód z działalności twórczej związanej z tworzeniem i redagowaniem artykułów o tematyce prawno-podatkowej stanowiących utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych należy zaliczyć do przychodów z działalności publicystycznej, o której mowa w art. 22 ust. 9b pkt 4 ustawy o PIT ” – czytamy w interpretacji.

Numer interpretacji: 0112-KDIL2-2.4011.488.2024.1.AA

Idź do oryginalnego materiału