Niniejszy artykuł omawia problematykę w tej chwili stosowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe praktyk, skutkujących zaniżaniem należnych odszkodowań w sprawach związanych ze szkodami majątkowymi na nieruchomościach. Posiadanie ubezpieczenia nie jest, bowiem gwarantem samego przyznania odszkodowania, a co więcej w odpowiedniej wysokości. Mianowice, zakłady ubezpieczeń mają swoje sposoby na pomniejszanie odszkodowań, o których musisz wiedzieć!
W ramach Kodeksu cywilnego została wyrażona zasada pełnego odszkodowania. Naprawienie szkody obejmuje bowiem nie tylko straty, jakie poszkodowany poniósł, ale i korzyści, jakie mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Zatem, istnieją dwa rodzaje szkody. Szkoda w postaci straty polegająca na zmniejszeniu dóbr materialnych poszkodowanego, jak i w postaci utraconych korzyści polegająca na braku spodziewanego powiększenia majątku poszkodowanego.
Szkody majątkowe na nieruchomościach mogą polegać między innymi na uszkodzeniach powstałych w wyniku pożarów, huraganów, gradobić, katastrof budowlanych, pęknięć rur, zalań i wielu innych zdarzeń, powodujących uszczerbek w Twoich dobrach materialnych.
Po zgłoszeniu zdarzenia szkodowego, otrzymasz przygotowaną przez rzeczoznawcę Ubezpieczyciela kalkulację. I tu zaczynają się trudności! Mianowicie, dla laika treść wyceny kosztów naprawy może wydawać się skomplikowana i niejasna, a tylko ostateczny koszt pozostaje zrozumiały. W ten oto sposób towarzystwa ubezpieczeń „przemycają” do wycen swoje sztuczki, celem pomniejszania należnego poszkodowanemu odszkodowania. Niniejszy artykuł ma na celu ujawnienie niecnych praktyk Ubezpieczycieli, celem skuteczniejszej ochrony poszkodowanego i jego praw.
Sposoby zaniżania odszkodowań w sprawach o szkody majątkowe na nieruchomościach:
- Zmniejszanie zakresu szkód, w szczególności poprzez twierdzenia, jakoby określone części nieruchomości były poniszczone już przed zdarzeniem szkodowym;
- Zaniżanie wartości nieruchomości;
- Zaniżanie stawek za roboczogodzinę, w szczególności poprzez przyjmowanie cen niewystępujących na rynku albo cen z innego okresu, niż powstanie szkody;
- Pomijanie prac rozbiórkowych;
- Zaniżanie zakresu prac, w szczególności poprzez uwzględnienie czynności głównej (np. malowania) i pominięcie czynności pobocznych (np. osuszania, gruntowania), bez których nie można prawidłowo dokonać wymaganych prac;
- Stosowanie materiałów budowlanych gorszej jakości;
- Nieuwzględnianie niezbędnych prac, w szczególności przykładowo:
- kosztów wywozu szlamu, mułu, błota, śmieci, gruzu;
- osuszania ścian i tynków po zalaniach, powodziach;
- kosztów rusztowań wymaganych do prac na wysokości;
- kosztów wywozu i utylizacji pozostałości po szkodzie;
- czynności takich jak odgrzybianie, dezynfekcja;
- kosztów wymiany paneli, ogrzewania podłogowego.
Uwzględnienie zużycia technicznego budynku i to często ponad dwukrotnie, tj. na etapie ubezpieczenia, a następnie na etapie wypłaty odszkodowania.
Istnieje o wiele więcej sposobów zaniżania odszkodowania w sprawach majątkowych na nieruchomościach. Każdorazowo są one dopasowane do danego przypadku zdarzenia szkodowego, a następnie uwzględniane w kalkulacjach.
Dlatego też, o ile masz wątpliwości, czy Twoja szkoda jest szkodą majątkową na nieruchomości, a Twoje odszkodowanie zostało zaniżone?
Skontaktuj się z nami, w celu uzyskania odpowiedzi i wyceny dokonanej przez profesjonalnych rzeczoznawców majątkowych!