Banki, oszustwa i ochrona konsumentów

2 dni temu

Artur Zwaliński

Zastępca dyrektora w Departamencie Ochrony Zbiorowych Interesów Konsumentów, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W latach 2018-2019 członek powołanego przez Ministerstwo Finansów Zespołu Roboczego Rady Rozwoju Rynku Finansowego ds. reformy stawek referencyjnych. Od 2020 r. w imieniu Prezesa UOKiK bierze udział w posiedzeniach Rady Systemu Płatniczego NBP. Członek Grupy Roboczej ds. Strategii Edukacji Finansowej przy Radzie Edukacji Finansowej, której zadaniem było przygotowanie strategii edukacji finansowej. Członek Grupy ds. bezpieczeństwa płatności przy Radzie ds. Systemu Płatniczego NBP.

Pielęgniarka – była za granicą w drodze na lotnisko, gdy odebrała telefon od oszusta, który przedstawił się jako pracownik działu technicznego jej banku i poinformował o wykrytych hakerskich przelewach na jej koncie. Na telefonie wyświetlał jej się numer oddziału banku. Oszust zażądał wysłania SMS-ów „niezbędnych”, aby anulować przelewy. Ponaglał konsumentkę: albo zrobi to natychmiast, albo straci pieniądze. W efekcie wszystkie środki zniknęły z konta, a oszuści zaciągnęli jeszcze w jej imieniu kredyt typu „Revolut” na 21 150 zł. W sumie straciła 41 773 zł. Bank nie tylko nie uznał reklamacji, ale przez cały czas przelewa z jej konta raty za zaciągniętą przez oszustów pożyczkę, nie zważając na to, iż organy ścigania wciąż prowadzą dochodzenie. Ponadto bank przekazał windykację długu osobom trzecim, które nękają konsumentkę telefonami.
Przykładowa historia konsumentki

Banki nie zawsze wywiązują się z obowiązku zwrotu pieniędzy poszkodowanym konsumentom. Odmawiają lub oddają je po terminie. Problemem są również wprowadzające w błąd informacje udzielane w odpowiedzi na złożone reklamacje. Postawiliśmy kolejne zarzuty bankom, które nie rozliczają się z konsumentami w sytuacji zgłoszenia nieautoryzowanej transakcji i wprowadzają w błąd. Nasze działania dotyczą już łącznie 15 banków. Przypominam, iż za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów możemy nałożyć na przedsiębiorcę karę do 10 proc. obrotu.
Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Kiedy powstaje ulepszenie jakiegoś produktu lub usługi, użytkownicy nie chcą już starej wersji, ale kiedy nowy produkt lub usługa mają funkcję równoległą do starej, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż będą chcieli zachować obie. (…) Windy mają swoje zastosowanie, ale żaden odpowiedzialny deweloper nie zainstalowałby tylko windy bez schodów ewakuacyjnych. Utrzymanie równoległych opcji jest zgodne z zasadą odporności poprzez różnorodność. (…) Podobnie, zróżnicowany i odporny na zagrożenia system płatności wymaga istnienia systemów analogowych i pozabankowych.
Brett Scott, „Cloudmoney. Pieniądze, karty i krypto – wojna o nasze portfele”

  1. Gotówka czy BLIK? Która forma płatności jest bezpieczniejsza dla konsumenta? Czy warto zapewniać dostęp do gotówki?
  2. Jakie są sposoby oszukiwania Polek i Polaków przez Internet? Jakie dane najczęściej chcą ukraść cyberprzestępcy oraz jak rozpoznać fałszywą stronę i gdzie ją zgłosić?
  3. Jak się bronić przed oszustami?
  1. Bank Millennium, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, mBank, Santander Bank Polska, Bank Pocztowy, ING Bank Śląski, Nest Bank, Santander Consumer Bank, Alior Bank, Bank Handlowy, Bank Ochrony Środowiska, Pekao SA, PKO BP, Plus Bank – to największe banki komercyjne w Polsce, które wprowadzają w błąd swoich klientów.
    Jakie zarzuty postawił tym bankom Prezes UOKiK?
  2. Jakie są trzy najważniejsze informacje dla obywateli zawarte w publikacji pt. „Działania ograniczające ryzyko wystąpienia transakcji oszukańczych. Zalecenia Prezesa UOKiK dla dostawców usług płatniczych”?
  3. Czego, my, obywatele, powinniśmy domagać się od banków, a czego żądać od polityków, w temacie ochrony praw konsumentów?
  4. Jakiego ważnego pytania nikt Panu jeszcze nie zadał w sprawach, o których rozmawiamy? I jaka jest na nie odpowiedź?

Pobierz mp3

Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0

Idź do oryginalnego materiału