Bezimienna polisa ubezpieczeniowa to przychód podatkowy pracownika

19 godzin temu

Objęcie pracowników bezimienną polisą ubezpieczeniową stanowi dla nich przychód z nieodpłatnych świadczeń, a dla spółki oznacza konieczność pobrania zaliczek na podatek dochodowy od pracowników – tak stwierdził w grudniu 2024 roku WSA w Gdańsku.

Jakie było tło sprawy?

W sierpniu 2024 r. spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie opodatkowania opłacanych przez nią ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków, którymi obejmowani będą automatycznie wszyscy nowo zatrudnieni pracownicy, bez wskazywania w polisie ich imion i nazwisk.

W uzasadnieniu spółka wskazała, iż skoro polisa ubezpieczeniowa jest bezimienna, a objęcie nią automatyczne, to opłacanie przez nią składek nie spowoduje powstania po stronie pracowników przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Z takim stanowiskiem nie zgodził się dyrektor Krajowej Izby Skarbowej[1]. Jego zdaniem, nawet w przypadku bezimiennej polisy, krąg osób objętych ubezpieczeniem będzie zamknięty – stanowić go będą wszyscy pracownicy spółki. Oznacza to, iż uwzględniając wysokość uiszczonej składki oraz okres ubezpieczenia, możliwe będzie określenie wysokości przychodu uzyskanego przez danego pracownika.

Dyrektor KIS stwierdził, iż pokrycie przez pracodawcę bezimiennych polis ubezpieczeniowych stanowi zatem przychód pracowników, a na spółkę nakłada obowiązek pobrania zaliczek na podatek dochodowy od wartości opłaconej przez siebie polisy.

Spółka zaskarżyła wydaną interpretację indywidualną, jednak WSA w Gdańsku zgodził się ze stanowiskiem dyrektora KIS[2]. Orzekł, iż wykupienie na rzecz pracowników bezimiennych polis ubezpieczeniowych będzie dla nich przychodem z nieodpłatnych świadczeń, a więc na spółce ciążyć będą obowiązki płatnika.

Na co może wpłynąć zmiana dotychczasowego podejścia?

Do tej pory sądy administracyjnie powszechnie przyjmowały[3], iż jeżeli osoby ubezpieczone nie zostały z góry określone w sposób pozwalający na ich jednoznaczną identyfikację, to nie powstaje u nich przychód z nieodpłatnych świadczeń, a na spółce nie ciążą obowiązki płatnika.

Zmiana podejścia widoczna w omawianym wyroku może mieć wpływ nie tylko na opodatkowanie ubezpieczeń dla pracowników, ale także ubezpieczeń D&O, którym obejmowani są członkowie organów spółek. Do tej pory spółki zwykle powoływały się na dotychczasowe stanowisko NSA[4], zgodnie z którym bezimienne polisy D&O również nie stanowią przychodu dla objętych nimi osób.

Warto, aby pracodawcy przeanalizowali pod tym kątem posiadane ubezpieczenia, które obejmują pracowników i członków organów. Ma to znaczenie zwłaszcza z perspektywy spółek giełdowych, obowiązanych do sporządzania sprawozdań o wynagrodzeniach, w których polisy D&O członków organów mogą stanowić dodatkowe składniki wynagrodzenia.

Chętnie wesprzemy Państwa w tym zakresie – zachęcamy do kontaktu w przypadku jakichkolwiek pytań.


[1] Interpretacja indywidualna z dnia 16 sierpnia 2024 r., 0115-KDIT2.4011.324.2024.3.ENB.

[2] Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia z dnia 4 grudnia 2024 r., sygn. akt I SA/Gd 814/24.

[3] Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 września 2021 r., sygn. akt II FSK 216/19 oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 września 2018 r., sygn. akt I SA/Wr 525/18.

[4] Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 grudnia 2020 r., sygn. akt II FSK 2186/18 oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 grudnia 2014 r. sygn. akt II FSK 2984/14.

Idź do oryginalnego materiału