Ministerstwo Cyfryzacji odpowiedziało na apel Rzeczniczki Praw Dziecka w sprawie wzmocnienia mechanizmów pozwalających na skuteczną identyfikację sprawców przestępstw i wykroczeń internetowych wobec dzieci, a także na szybkie odnajdywanie osób pokrzywdzonych.
Monika Horna-Cieślak zwróciła się do resortów cyfryzacji oraz spraw wewnętrznych i administracji o analizę obowiązujących przepisów, w szczególności o Policji oraz Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, pod kątem rozszerzenia lub doprecyzowania katalogu informacji, które mogą być pozyskiwane przez organy ścigania w sytuacjach zagrożenia dobra dziecka.
Zdaniem RPD konieczne jest zainicjowanie międzyresortowych prac legislacyjnych służących sprawnemu pozyskiwaniu danych w sprawach, w których zagrożone jest dobro dziecka, a także wzmocnienie edukacji i szkoleń oraz zacieśnienie współpracy z sektorem prywatnym, zwłaszcza z podmiotami, które operują kluczowymi platformami internetowymi oraz narzędziami komunikacyjnymi.
Bezpieczeństwo dzieci w sieci. RPD apeluje do MSWiA i Ministerstwa Cyfryzacji>>>
– Ministerstwo Cyfryzacji otwarte jest na dialog dotyczący wypracowania i ulepszenia systemów dotyczących przepływu informacji między Policją a usługodawcami. Wspiera także inicjatywę wzmocnienia edukacji i szkoleń, podnosząc przykład prowadzonych już w tej chwili wielu szkoleń ze strony Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), chociaż w głównej mierze kierowanych do szerokiego kręgu społeczeństwa – deklaruje w piśmie z 30 kwietnia Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji.
Odpowiedź do Ministerstwa Cyfryzacji
Wskazuje, iż za zasadny należy uznać argument mówiący o konieczności przeznaczenia odpowiednich zasobów na rozwój kadry i kompetencji osób zajmujących się bezpieczeństwem dzieci po stronie organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Najczęściej podnoszonym zagadnieniem związanym z ochroną małoletnich, w tym na forum unijnym, nie jest problem nieodpowiednich regulacji, ale nieadekwatne braki kadrowe, jak i możliwości adekwatnego przeszkolenia wszystkich zaangażowanych w te ochronę osób.
W odniesieniu do blokowania treści szkodliwych dla małoletnich resort cyfryzacji podnosi, iż w zakresie treści nielegalnych konieczne jest stosowanie przepisów Rozporządzenia (UE) 2022/2065 w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (akt o usługach cyfrowych). W zakresie pozostałych treści szkodliwych, jak patotreści, mogących negatywnie wpływać na rozwój dziecka, w Ministerstwie Cyfryzacji realizowane są prace nad projektem ustawy zakazującym umożliwianie dostępu do takich treści małoletnim.
W odniesieniu do przestępstw, jak udostępnianie materiałów pornograficznych z udziałem małoletnich czy grooming, MC zwraca uwagę na prace prowadzone w grupie roboczej LEWP (Law Enforcement Working Party) Rady UE, w ramach której wypracowywane są przepisy zmierzające do walki z seksualnym wykorzystywaniem dzieci w internecie.