Bezpieczne niszczenie nośników informacji

21 godzin temu
Zdjęcie: Bezpieczne niszczenie nośników informacji


Jeszcze do niedawna najpopularniejszym nośnikiem informacji był papier. Dokumenty w tej wersji występowały w każdej firmie, instytucji, jednostce organizacyjnej. Dziś natomiast papier zastępowany jest dokumentacją elektroniczną. Choć usprawnia ona pracę, stawia też pewne wyzwania przed przedsiębiorcami, zwłaszcza w kontekście niszczenia danych. Sprawdź, na czym polega bezpieczna utylizacja nośników informacji.

Czym są nośniki informacji?

Nośniki informacji to nic innego, jak fizyczne urządzenia, które służą do zapisywania, przechowywania i odczytywania danych. Jeszcze do niedawna wśród nośników królował papier, jednak zastępują go płyty CD, karty pamięci czy dyski twarde.

Nośniki informacji zyskały popularność wraz z informatyzacją przedsiębiorstw, które w tej chwili coraz więcej dokumentów przechowują w wersji elektronicznej. Takie rozwiązanie jest wygodne, ponieważ usprawnia obieg danych, a co za tym idzie, pracę wszystkich działów. Problemem jest jednak niszczenie nośników informacji, które wymaga zastosowania profesjonalnego sprzętu.

Jak niszczyć nośniki informacji?

Gdy nośniki informacji zaczęły zyskiwać popularność, uważano, iż wystarczy usunąć dane, aby trwale się ich pozbyć. Jednak badania dowiodły, iż dokumenty można w dowolnym momencie odzyskać. Co prawda wymaga to pewnych umiejętności informatycznych, ale jest możliwe. Dlatego, w trosce o bezpieczeństwo informacji, opracowano innowacyjne metody utylizacji danych elektronicznych. Na czym polega niszczenie płyt CD i DVD? Kluczem jest demagnetyzacja, ale dla pewności należy też uszkodzić nośnik. Dzięki temu informacji nie będzie można w żaden sposób odzyskać, a zatem zostaną one usunięte trwale – tak, jak nakazuje RODO. Warto dodać, iż przed zniszczeniem nośnika musimy upewnić się, iż dokumenty na nim zapisane są już przedawnione.

Najczęstsze błędy popełniane przy niszczeniu nośników informacji

Bezpieczne niszczenie nośników informacji zapewnia ochronę danych osobowych, które powinny zostać trwale usunięte. Niestety, przedsiębiorcy wciąż popełniają błędy, które okazują się najważniejsze właśnie dla bezpieczeństwa:

  • wyrzucanie nośników do kubła na odpady – takie postępowanie jest nieprawidłowe nie tylko ze względu na zagrożenie dla środowiska naturalnego, ale przede wszystkim ze względu na możliwość zdobycia danych niejawnych,
  • formatowanie nośników – nośniki danych rzeczywiście można formatować, ale jeżeli jest to jeden z elementów utylizacji, a nie jedyna czynność w tym zakresie,
  • korzystanie z powszechnie dostępnych niszczarek – niektóre niszczarki utylizują płyty CD i DVD, ale najczęściej tną je w zbyt duże części. W efekcie odtworzenie danych staje się możliwe.

Jeśli w Twojej firmie nie obowiązują procedury związane z niszczeniem nośników danych, czas to zmienić. Pamiętaj, iż jako administrator odpowiadasz za pozyskane informacje do momentu prawidłowej utylizacji. Warto więc zadbać, by ten proces przebiegał zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pomogą Ci w tym specjaliści z firmy, która zajmuje się m.in. niszczeniem dokumentów papierowych i nośników danych.

Idź do oryginalnego materiału