CBAM: Rozporządzenie wykonawcze w sprawie wypełniania obowiązków sprawozdawczych w okresie przejściowym

1 rok temu

W czerwcu informowaliśmy o nowym unijnym mechanizmie CBAM i przyszłych obowiązkach sprawozdawczych związanych z kontrolą emisji CO2. Już 1 października 2023 r. rozpocznie się tzw. okres przejściowy, w którym przedsiębiorcy będą mieli obowiązek raportowania emisji CO2 związanej z produkcją importowanych towarów objętych CBAM.

Co będzie podlegać raportowaniu?

Zgodnie z przyjętym przez KE rozporządzeniem wykonawczym[1], kwartalnemu raportowaniu będą podlegały informacje dotyczące:

  1. towarów objętych CBAM, importowanych w danym kwartale (ilość i rodzaj towarów)
  2. emisji wbudowanych towarów objętych CBAM w zakresie:
  • kraju pochodzenia importowanych towarów;
  • danych dotyczących zakładu, w którym wyprodukowano towary;
  • tras produkcji, które odzwierciedlają technologię zastosowaną do produkcji towarów oraz informacje na temat szczególnych parametrów kwalifikujących wskazaną trasę produkcji;
  • bezpośrednich emisji wbudowanych towarów;
  • wymogów dotyczących raportowania wpływających na emisje wbudowane towarów;
  • dla energii elektrycznej, jako towaru importowanego, wskaźnik emisji oraz źródło danych lub metodę zastosowaną do określenia współczynnika emisji energii elektrycznej;
  • dla towarów stalowych, numer identyfikacyjny konkretnej huty stali, w której wyprodukowano daną partię surowców, o ile jest znany.
  1. pośrednich emisji wbudowanych w zakresie:
  • zużycia energii elektrycznej w procesie produkcji, wyrażonej w megawatogodzinach na tonę wyprodukowanych towarów;
  • określenia, czy raportowanie następuje na podstawie wartości rzeczywistych, czy wartości domyślnych udostępnionych przez KE na okres przejściowy;
  • odpowiedniego współczynnika emisji zużytej energii elektrycznej;
  • ilości wbudowanych emisji pośrednich.
  1. opłaty emisyjnej należnej w państwie pochodzenia za emisje wbudowane w towary przywożone, z uwzględnieniem rabatów lub innej dostępnej formy rekompensaty.

Rozporządzenie wykonawcze określa również m. in. metody obliczania emisji wbudowanych, zasady korygowania złożonych raportów czy kary za nieprzestrzeganie obowiązków sprawozdawczych.

Za niezłożenie lub złożenie niekompletnego lub nieprawidłowego raportu, państwa członkowskie będą nakładać sankcje od 10 do 50 euro za tonę niezgłoszonych emisji. Na wysokość kary rzutować będzie m.in. zakres niezgłoszonych informacji, niezgłoszone ilości importowanych towarów i emisji, gotowość zgłaszającego do udzielania informacji i złożenia odpowiednich korekt oraz poziom współpracy w celu zniwelowania naruszeń.

Kiedy zacząć przygotowania do pierwszego sprawozdania?

Rozporządzenie wykonawcze wejdzie w życie po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Aktualnie dostępna jest jedynie jego angielska wersja.

Pierwsze sprawozdanie oparte o zasady wynikające z Rozporządzenia wykonawczego musi zostać złożone do 31 stycznia 2024 roku. Wszystkie podmioty zobowiązane do realizacji tego obowiązku powinny już teraz przygotować się do przyszłych wymagań i zweryfikować gotowość do przedstawienia wymaganych informacji.

Jak się przygotować?

Dodatkowe materiały informacyjne i szkoleniowe w zakresie CBAM są dostępne na stronie KE, w tym m.in. plik w formacie excel (w języku angielskim), który może zostać wykorzystany w celu ulepszenia komunikacji z producentami z państw trzecich w zakresie przekazania danych dotyczących emisji wbudowanych.

Zapraszamy również do wzięcia udziału w bezpłatnym webinarium 19 września 2023 r. o godz. 10:00, podczas którego nasi eksperci z obszaru ochrony środowiska, podatków i analityki omówią m.in.:

  • Czym jest CBAM?
  • Zakres stosowania nowych regulacji
  • Nowe obowiązki przedsiębiorców
  • Przeciwdziałanie praktykom obchodzenia przepisów
  • Praktyczne aspekty CBAM – jak obliczać emisje i wypełniać obowiązki sprawozdawcze?

>>REJESTRACJA

[1] Rozporządzenie wykonawcze KE z 17 sierpnia 2023 r. r. doprecyzowujące sposób wypełniania obowiązków sprawozdawczych w okresie przejściowym C(2023) 5512 final.

Idź do oryginalnego materiału