CBAM – w styczniu upływa termin pierwszego kwartalnego sprawozdania

1 rok temu

CBAM, czyli tzw. cło węglowe to istotny temat na początku 2024 r. Z końcem stycznia mija termin na złożenie pierwszego sprawozdania odnośnie sprowadzanych w IV kwartale 2023 r. na teren UE produktów CBAM i wbudowanych w nie emisjach gazów cieplarnianych (głównie CO2).

Kto musi złożyć pierwsze sprawozdanie CBAM?

Sprawozdanie muszą złożyć przedsiębiorcy, którzy w IV kwartale 2023 r. sprowadzili z państw trzecich (np. Chin, Indii, USA) na teren UE towary należące do jednej z 6 grup:

  1. cement,
  2. nawozy,
  3. żeliwo i stal,
  4. aluminium,
  5. chemikalia,
  6. energia elektryczna.

Obowiązek sprawozdawczy może zostać przeniesiony na powołanego i działającego na rzecz importera pośredniego przedstawiciela celnego (agencję celną), o ile wyrazi on wcześniej zgodę na działanie w takim charakterze.

Jak złożyć sprawozdanie?

Sprawozdanie należy złożyć za pośrednictwem elektronicznego rejestru przejściowego CBAM. Logowanie do rejestru będzie wymagało podania numeru EORI przedsiębiorcy.

Jakie informacje zawrzeć w sprawozdaniu?

W sprawozdaniu trzeba będzie zawrzeć szereg informacji o sprowadzonych w IV kwartale 2023 r. towarach CBAM, w tym m.in. dane o:

  • ich rodzaju (kody CN) oraz ilości (w tonach / megawatogodzinach),
  • kraju pochodzenia,
  • instalacji, w której zostały wyprodukowane (UN/LOCODE, dane przedsiębiorstwa prowadzącego instalację, współrzędne geograficzne głównego źródła emisji pochodzących z instalacji),
  • stosowanej technologii produkcyjnej,
  • emisjach wbudowanych w towary.

W przypadku niektórych towarów należy podać dodatkowe informacje – np. dla wyrobów ze stali trzeba wskazać numer identyfikacyjny konkretnej huty, w której wyprodukowano sprowadzoną partię surowców (o ile jest on znany.).

Dalsze informacje niezbędne do sporządzenia sprawozdania (powyżej wymieniono jedynie część z nich) mają charakter szczegółowy oraz specjalistyczny. Niektóre – jak w przypadku danych dotyczących wielkości emisji wbudowanych w sprowadzane towary – wymagają przeprowadzenia obliczeń przy zastosowaniu algorytmów wskazanych w regulacjach CBAM (Rozporządzeniu głównym i Rozporządzeniu wykonawczym dotyczącym okresu przejściowego).

Co grozi za brak złożenia sprawozdania?

Za brak terminowego złożenia sprawozdania grożą kary pieniężne w wysokości od 10 do 50 euro za każdą tonę niezgłoszonych emisji. Przy ich wymierzaniu brane będą pod uwagę m.in. zakres niezgłoszonych informacji, a także to, jak długo przedsiębiorca zwlekał ze złożeniem sprawozdania.

W złożonym sprawozdaniu będzie można wprowadzać zmiany. Termin na ewentualne korekty upłynie 31 lipca 2024 r.

Możemy pomóc Państwu w przygotowaniu sprawozdania CBAM. Nasz zespół składa się z ekspertów z obszaru ochrony środowiska, podatków oraz analityki. Zachęcamy do kontaktu:

Idź do oryginalnego materiału