Ceny nieruchomości w Grecji rosną w niezwykle szybkim tempie. To efekt zainteresowania osób z zagranicy, którzy dostrzegają w tym kraju atrakcyjne miejsce do inwestycji, a także możliwość uzyskania wiz pobytowych.
W 2023 roku transakcje zagraniczne stanowiły około 80-85% wszystkich zakupów nieruchomości w Grecji, osiągając wartość 3 miliardów euro.
Grecja znów na topie
Największy udział wśród zagranicznych inwestorów w tym kraju mają Chińczycy, Turcy, Rosjanie, Libanijczycy i Egipcjanie. Wzrosła również liczba Amerykanów i Brytyjczyków zainteresowanych zakupem nieruchomości w Grecji.
Warto wspomnieć również o programie „Złota Wiza”, bo przyciąga on inwestorów spoza Unii Europejskiej, umożliwiając im uzyskanie długoterminowej wizy pobytowej poprzez inwestycję w nieruchomości. Początkowo próg ten wynosił 250 tys. euro, jednak w sierpniu 2023 roku podniesiono go do 500 tys. euro w najpopularniejszych obszarach, a od sierpnia 2024 r. wymogi wzrosną jeszcze bardziej.
Dodajmy, iż w ostatnim czasie premier Kyriakos Mitsotakis wprowadził szereg zachęt, takich jak zawieszenie podatku VAT na nowe pozwolenia budowlane oraz ulgi podatkowe na 26 greckich wyspach.
Od kilku lat ceny nieruchomości w Grecji rosną w dwucyfrowym tempie. W pierwszym kwartale 2024 roku ceny w obszarach miejskich wzrosły o 10,76 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. W Atenach ceny wzrosły o 10,93 proc. w 2023 roku.
Pomimo wzrastających cen nieruchomości, stopa zwrotu z wynajmu spada. W pierwszym kwartale 2024 roku stopa zwrotu brutto z czynszów spadła do 4,82 oric,. Dane z Eurostatu wskazują, iż w latach 2010–2023 czynsze w Grecji spadły o około 19 proc., co jest najgorszym wynikiem w całej Unii Europejskiej. W Atenach miesięczne czynsze za mieszkania z dwiema sypialniami wahają się od 650 do 1770 euro, a w Salonikach od 450 do 650 euro. Pomimo wzrostów cen i aktywności w budownictwie, liczba wydanych pozwoleń budowlanych w 2023 roku (26 930) przez cały czas jest znacznie niższa niż w latach 2004-2007, kiedy to rocznie wydawano 70-80 tys. pozwoleń.
Ellinikon – nowy rozdział na rynku nieruchomości
Tymczasem Grecja już niedługo dołączy do kilku europejskich państw z projektem 15-minutowego miasta. Inwestycja, mimo licznych opóźnień, cieszy się dużym zainteresowaniem nabywców nieruchomości. Ellinikon obejmie powierzchnię 6200 akrów (około 2500 hektarów) i zaoferuje wiele obiektów, w tym pierwszy grecki drapacz chmur Marina Tower. Planuje się także budowę kolejnych wieżowców, centrum handlowego z luksusowymi sklepami, restauracji i kawiarni. Na terenie miasta działa już park rozrywki Ellinikon Experience Park. Projekt opiera się na idei 15-minutowego miasta, co oznacza, iż przemieszczanie się zarówno pieszo, jak i transportem miejskim, zajmie maksymalnie 15 minut.
Budowa opóźnia się o 10 lat, ale według aktualnych planów zakończy się w 2037 roku. Inwestorem jest grecka firma LAMDA Development, która przewiduje, iż miasto stworzy 80 tysięcy nowych miejsc pracy, przyniesie dochody podatkowe w wysokości ponad 10 miliardów euro i przyczyni się do wzrostu PKB Grecji o 2,5 punktu procentowego. Ellinikon ma również stać się popularnym celem turystycznym.
Zainteresowanie zakupem nieruchomości jest ogromne. Na początku maja Bloomberg poinformował, iż wystawiono na sprzedaż 243 mieszkania, z czego 140 zostało już zarezerwowanych. Najszybciej sprzedają się apartamenty i wille przy plaży w Marina Tower. Przewiduje się, iż w ciągu 13 lat w Ellinikon zamieszka około 20 tysięcy osób.