Chcesz szybciej zamieszkać u siebie? Wybierz projekt z drugim pokojem na parterze i buduj dwuetapowo.

1 miesiąc temu

Artykuł sponsorowany

Jeśli sytuacja życiowa, ekonomiczna, lub inne czynniki wymuszają na inwestorach konieczność rychłej zmiany mieszkania, a wcześniej została podjęta decyzja obudowie domu, warto poznać sposoby na szybsze osiągnięcie zamierzonego celu. Budowa domu, szczególnie w dzisiejszych czasach, to kosztowna inwestycja, dlatego coraz więcej osób decyduje się na realizację dwuetapową. To rozwiązanie pozwala na szybsze zamieszkanie w wymarzonym domu, a jednocześnie rozłożenie kosztów budowy w czasie. Jak to zrobić? Wybierając projekt domu o odpowiednich parametrach i układzie wnętrza.

Budowa domu na raty – jak podzielić inwestycje na etapy?

Budowa dwuetapowa to nic innego, jak podzielenie procesu budowy na dwa etapy. W pierwszym etapie realizujemy parter domu, a w drugim - poddasze. Takie podejście pozwala na szybsze wprowadzenie się do własnego domu, ponieważ po zakończeniu pierwszego etapu, parter jest już w pełni funkcjonalny i można w nim zamieszkać.
Dodatkowo, budowa dwuetapowa pozwala na rozłożenie kosztów inwestycji w czasie, co jest szczególnie ważne dla osób z ograniczonym budżetem. Obowiązujące przepisy prawa budowlanego pozwalają na wcześniejsze użytkowanie budynku, jeżeli spełnione są odpowiednie zasady. Inwestycja powinna mieć zatwierdzony zjazd z drogi publicznej, zabezpieczone balkony i schody odpowiednimi poręczami i balustradami oraz odbiór kominiarski. Wymagane jest również zatwierdzenie instalacji wewnętrznych oraz przyłączenie wszystkich niezbędnych mediów.

Optymalne projekty domów do budowy dwuetapowej

Aby budowa dwuetapowa była możliwa, konieczny jest odpowiedni projekt domu. Najbardziej nadające się do takiej realizacji projekty domów powinny spełniać kilka warunków. Po pierwsze, na parterze powinien znajdować się dodatkowy pokój, który może pełnić funkcję podstawowej sypialni. Po drugie, na parterze powinna znajdować się kompletna łazienka. Po trzecie, projekt domu powinien umożliwiać zamknięcie drzwi do klatki schodowej, aby oddzielić parter od poddasza.
Do budowy dwuetapowej najlepiej nadają się więc najlepiej domy z poddaszem, które możemy najpierw wykończyć na parterze, a potem, w miarę możliwości finansowych i czasowych, na poddaszu. W przypadku domów parterowych również istnieje taka możliwość, jednak należy wybierać takie projekty domów, w których możemy skutecznie oddzielić wykończone partie budynku od tych, które zostaną dokończone w późniejszym etapie.

Dodatkowy pokój i kompletna łazienka na parterze - dlaczego to takie ważne?

Dodatkowy pokój na parterze to bardzo istotny element domu, który powinien występować w projektach przeznaczonych do budowy dwuetapowej. Dzięki niemu, po zakończeniu pierwszego etapu budowy, parter domu jest w pełni funkcjonalny i można w nim zamieszkać. Drugi pokój może pełnić różne funkcje, ale zaraz po wprowadzeniu się rodziny do domu sprawdzi się najlepiej jako sypialnia. jeżeli dom buduje młode małżeństwo, które nie posiada jeszcze dzieci, to układ pozostało bardziej komfortowy. Otwarta kuchnia i salon są strefą dziennych aktywności, a pokój jest osobną, prywatną sypialnią. Taki układ mieszkania występuje w najczęściej sprzedawanych lokalach w nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym. Do pełni funkcjonalności niezbędna jest nam jeszcze tylko łazienka. Dzięki niej, po zakończeniu pierwszego etapu budowy, parter domu jest w pełni wyposażony i można w nim zamieszkać. Układ zawierający pokój dzienny, kuchnię, łazienkę i sypialnię to schemat spotykany najczęściej w 45-55 metrowych mieszkaniach w blokach. Inwestor realizujący dom dwuetapowy otrzymuje taki zestaw zaraz po zamieszkaniu, a nie zapominajmy, iż do dyspozycji w przyszłości będzie całe poddasze. Niezwykle istotny jest również atut własnej działki i pełna swoboda i autonomia mieszkania.
Aby nasze mieszkanie na parterze było nie tylko wygodne, ale i oszczędne powinniśmy zadbać o skuteczne oddzielenie go od niewykorzystywanego poddasza, a tym samym zniwelować możliwość utraty ciepła. Możliwość zamknięcia klatki schodowej drzwiami poprawi termikę parteru i zapewni prywatność oraz bezpieczeństwo mieszkańcom. Dlatego lepiej wybierać projekty domów z wyraźnie oddzielona klatką schodową, zamiast tych posiadających otwarte schody w salonie.

Budowa domu składająca się z dwóch etapów to przez cały czas bardzo popularne rozwiązanie, które pozwala na szybsze zamieszkanie w wymarzonym domu i rozłożenie kosztów budowy w czasie. Wybierając odpowiedni projekt domu z dodatkowym pokojem na parterze, kompletną łazienką i możliwością zamknięcia drzwi do klatki schodowej, możemy cieszyć się własnym domem już po zakończeniu pierwszego etapu budowy.

Artykuł sponsorowany - MAS MEDIA M. MASALSKI

Idź do oryginalnego materiału