Chiny wyprodukowały morską turbinę wiatrową o rekordowej mocy 26 MW

gospodarkamorska.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


Morska turbina wiatrowa o rekordowej mocy 26 MW opracowana przez chiński koncern Dongfang Electric Group zjechała z linii montażowej 12 października w parku przemysłowym Offshore Wind Power w mieście Fuqing w prowincji Fujian.

Jednostka ta jest w tej chwili największym na świecie morskim zespołem turbin wiatrowych, o największej wydajności i największej średnicy wirnika. Łańcuch dostaw jest całkowicie autonomiczny i sterowalny. Cała jednostka składa się z ponad 30 tysięcy komponentów.

W 26-megawatowej morskiej turbinie wiatrowej zastosowano w pełni zintegrowaną technologię napędu półbezpośredniego trzeciej generacji. Układ wałów, skrzynia biegów i generator są wysoce zintegrowane i charakteryzują się czystym momentem obrotowym, dużą nośnością i wysoką niezawodnością.

W porównaniu z podłączoną do sieci morską turbiną wiatrową z napędem półbezpośrednim o mocy 18 MW, generator charakteryzuje się wzrostem momentu obrotowego o 67%, redukcją wibracji turbiny wiatrowej o 36,8% i wzrostem temperatury o 5,9%.

Turbina jest odporna na tajfuny i korozję. Wykorzystując zaawansowaną, trzypoziomową technologię konwersji częstotliwości pełnej mocy i rozwiązania w zakresie łańcucha transmisyjnego, ogólny poziom wytwarzania energii wzrasta o ponad 2% w warunkach prędkości wiatru wynoszącej 10 metrów na sekundę roczny czas wykorzystania przekracza 4000 godzin.

Turbina wiatrowa o mocy 26 MW jest dostosowana do średnich i wysokich prędkości wiatru przekraczających 8 m/s. Koszt budowy i eksploatacji jest niski, co umożliwia dostarczanie energii po niższym koszcie, w pełni spełniając wymagania cenowe energii odnawialnej.

Przy średniej rocznej prędkości wiatru wynoszącej 10 m/s pojedyncza jednostka może co roku generować 100 milionów kWh czystej energii, co wystarczy do zaspokojenia rocznego zapotrzebowania na energię dla 55 tysięcy przeciętnych gospodarstw domowych, oszczędzając ponad 30 tysięcy ton węgla oraz redukując emisję dwutlenku węgla o ponad 80 tysięcy ton.

Idź do oryginalnego materiału