Za nami AI Action Summit w Paryżu. Światowi liderzy i giganci technologiczni dyskutowali o przyszłości sztucznej inteligencji, ogłaszając kolejne inicjatywy AI. najważniejsze konkluzje z przebiegu szczytu dotyczą dwóch obszarów – finansowania infrastruktury potrzebnej do rozwoju sztucznej inteligencji oraz refleksji co do kierunku jej regulacji. Co to może oznaczać dla polskich przedsiębiorców?
Obietnice (de)regulacyjne
Mimo iż UE jako pierwsza przyjęła kompleksową regulację AI w 2024 r., to jeszcze zanim w pełni rozpoczęliśmy stosowanie Aktu w sprawie sztucznej inteligencji, Unia zapowiada już uproszczenia regulacyjne. Prezydent Francji, Emmanuel Macron, jasno zakomunikował politykę regulacyjną AI na najbliższe lata: „Uprościmy. Jest jasne, iż musimy się znów zsynchronizować z resztą świata”.
Jest to nawiązanie do działań pozostałych globalnych graczy, którzy przyjęli łagodniejszą politykę w zakresie regulacji AI. Te rynki są dzisiaj atrakcyjniejsze dla inwestorów z uwagi na mniejsze wymogi regulacyjne.
W wywiadzie dla Reuters, Henna Virkkunen – wiceprzewodnicząca wykonawcza KE do spraw suwerenności technologicznej – potwierdziła słowa Macrona. „Zgadzam się z branżą, iż teraz musimy również przyjrzeć się naszym przepisom. Mamy zbyt wiele nakładających się na siebie regulacji. Ograniczymy biurokrację i obciążenia administracyjne[1]”.
Pierwsze efekty już widać
W następstwie krytyki prób przeregulowania branży AI Komisja Europejska własnie ogłosiła wycofanie projektu dyrektywy w sprawie odpowiedzialności cywilnej za AI z listy prac legislacyjnych na 2025 rok.
To podejście jest spójne z opublikowanym w zeszłym tygodniu Kompasem Konkurencyjności Komisji Europejskiej, w którym uproszczenie i konsolidacja regulacji są głównymi środkami służącymi zmniejszeniu luki innowacyjnej.
Na dzisiaj nie da się przesądzić, czy Akt w sprawie sztucznej inteligencji doczeka się rewizji. Nie wiadomo też, jak zapowiedziany w Kompasie Konkurencyjności EU Cloud and AI Development Act zmieni otoczenie prawne AI. Jedno jest pewne – najbliższe miesiące mogą przynieść wiele zmian dla biznesu.
InvestAI, czyli inwestycje w sztuczną inteligencję
Unia nie zwalnia również w zakresie finansowania AI. Już kilka dni po ogłoszeniu Kompasu Konkurencyjności KE wyjawiła więcej szczegółów strategii transformacji Europy w AI Continent. Uruchomiona przez Ursulę von der Leyen inicjatywa InvestAI ma uwolnić 200 mld euro na europejskie inwestycje w sztuczną inteligencję.
W pierwszej kolejności KE utworzy specjalny fundusz 20 mld euro na gigafabryki AI, specjalizujące się w szkoleniu najbardziej złożonych modeli sztucznej inteligencji. Gigafabryki mają dysponować infrastrukturą czterokrotnie większą, niż fabryki AI ogłoszone w grudniu 2024 r.
InvestAI początkowo ma być finansowane z istniejących programów, które mają komponent cyfrowy. Chodzi o:
- Digital Europe,
- Horizon Europe,
- InvestEU.
Każdy z tych programów oferuje zarówno możliwości dofinansowywania inwestycji, jak i poszukiwania potencjalnych partnerów biznesowych. Na razie na stronach programów nie znajdziemy informacji o dokładnych warunkach, na jakich można uczestniczyć w InvestAI. Warto jednak śledzić dalsze działania KE.
Poza możliwościami inwestycyjnymi, najważniejsze znaczenie dla branży AI ma zwiększenie dostępu do mocy obliczeniowej niezbędnej do rozwoju technologii. Obok aktualnie funkcjonującego projektu EuroHPC JU[2], pojawią się nowe ścieżki dostępu do infrastruktury. Przełoży się to na upowszechnienie dostępu do mocy obliczeniowych i wyrównanie szans dużych i małych podmiotów w zaawansowanych projektach AI.
Kierunek sprzyjający biznesowi
Czekamy na kolejne szczegóły europejskiej strategii AI Continent. Odejście od nadmiernej regulacji, dotacje i upowszechnienie dostępu do niezbędnej infrastruktury to mocne zachęty dla biznesu do inwestycji w AI.
Zarówno w obszarze regulacyjnym, jak i w zakresie pozyskiwania środków na projekty AI zawsze chętnie pomogą nasi specjaliści z obszarów sztucznej inteligencji (AI) oraz pomocy publicznej.
[2] The European High Performance Computing Joint Undertaking (https://eurohpc-ju.europa.eu/selection-first-seven-ai-factories-drive-europes-leadership-ai-2024-12-10_en)