Zgodnie z polskim prawem pochówek przysługuje każdemu, niezależnie od wyznania bądź jego braku. Pogrzeb może odbyć się cmentarzu komunalnym lub parafialnym. Już sama nazwa może wskazywać, iż różnią się one przede wszystkim właścicielem, ale okazuje się, iż nie tylko. Kto może zostać pochowany na każdym z nich? Cmentarz komunalny a cmentarz parafialny – na czym polega różnica między nimi?
Czym różni się cmentarz komunalny od parafialnego?
Polskie prawo wyróżnia dwa typy cmentarzy – komunalny oraz parafialny. Już same nazwy podpowiadają nieco, na czym może polegać różnica. Cmentarz parafialny należy do jakiegoś związku wyznaniowego, np. do kościoła rzymsko-katolickiego, ewangelickiego czy prawosławnego. Natomiast cmentarz komunalny jest własnością gminy. Nie trudno się domyślić, iż zarządzanie i utrzymanie nad nekropolią spoczywa na adekwatnych burmistrzach, prezydentach miast lub wójtach, na terenie których cmentarz się znajduje.
Zarządzanie cmentarzem parafialnym leży w kompetencjach proboszcza danej parafii. Najczęściej wyznacza on do tego celu jedną osobę (która pobiera z tego tytułu wynagrodzenie) lub całą firmę, która niekiedy zajmuje się nekropolią w sposób kompleksowy – dba o porządek, pilnuje regularnego wywozu śmieci, ewentualne w razie potrzeby realizuje drobne naprawy.
Co to jest cmentarz komunalny a co to cmentarz parafialny?
Cmentarze parafialne są bezpośrednio związane z jakimś wyznaniem i podlegają określonej jednostce wyznaniowej, co może sugerować, iż na ich terenie mogą zostać pochowane wyłącznie osoby wierzące, będące członkiem danej społeczności religijnej. Okazuje się jednak, iż nie zawsze tak jest. jeżeli w okolicy – np. na terenie konkretnej gminy – nie ma cmentarza komunalnego, osoby innego wyznania lub ateiści nie muszą znajdować pochówku z dala od miejsca zamieszkania czy rodzinnych stron. Proboszcz/zarządca cmentarza parafialnego nie powinien odmówić w takiej sytuacji pochówku również bezwyznaniowcom lub osobom innej wiary, niż ta reprezentowana przez parafię.
Inaczej będzie w przypadku, gdy na terenie danej gminy znajdują się oba typy nekropolii – i wyznaniowa, i komunalna. Wówczas zwykle parafia decyduje się udostępniać miejsca pochówku tylko dla członków wspólnoty lub dla ich najbliższych. Niestety powierzchnia takich nekropolii jest zwykle dość mocno ograniczona, w związku z czym nie ma innego wyjścia i proboszczowie muszą zachować ją dla wiernych.