Za brak przedłożenia wymaganych dokumentów do rejestru sądowego nie będzie już nakładana grzywna. Tak wynika z nowelizacji ustawy o KRS w zakresie postępowania przymuszającego, którą planuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Nierzetelne spółki będą za to oznaczane w rejestrze przedsiębiorców wzmianką ostrzegającą o niewypełnianiu obowiązków sprawozdawczych.
Aktualne przepisy
Jeśli spółka nie składa wymaganych dokumentów, sąd rejestrowy wzywa ją do ich złożenia pod groźbą grzywny do 15 tys. zł. Może ona być wielokrotnie ponawiana, ale jej suma nie może przekroczyć 1 mln złotych.
Jeżeli mimo wezwania sądu rejestrowego, spółka nie złożyła rocznych sprawozdań finansowych za 2 kolejne lata obrotowe lub nie wykonała innych obowiązków (po dwukrotnym wezwaniu sądu), z urzędu wszczyna się wobec niej postępowanie o rozwiązanie podmiotu bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego. W rzeczywistości jednak wykreślenie spółki z rejestru nastąpi tylko wtedy, gdy sąd ustali, iż nie posiada ona zbywalnego majątku i faktycznie nie prowadzi działalności.
W zakresie osobowej spółki handlowej sąd rejestrowy może z urzędu z ważnych powodów orzec o jej rozwiązaniu oraz ustanowić likwidatora, o ile przez cały czas nie wykonuje ona swoich obowiązków, pomimo stosowania grzywny.
Proponowane zmiany
Wzmianka w rejestrze przedsiębiorców
Według ministerstwa nakładane grzywny często okazują się nieskuteczne – spółki przez cały czas ignorują obowiązki sprawozdawcze, a egzekucja należności jest czasochłonna i kosztowna. To z kolei obciąża Skarb Państwa oraz wpływa na efektywność pracy sądów rejestrowych.
Ministerstwo zapowiedziało więc rezygnację z grzywny jako instrumentu przymuszającego spółki do wypełnienia rejestrowych obowiązków. Sąd będzie wzywał do przedłożenia wymaganych dokumentów pod rygorem dokonania wzmianki w rejestrze przedsiębiorców o braku realizowania przez spółkę obowiązków sprawozdawczych.
Celem tej zmiany jest również zwiększenie transparentności spółek. Publiczne oznaczenie nierzetelnych podmiotów w rejestrze informuje uczestników obrotu gospodarczego o niewypełnianiu przez te spółki obowiązków sprawozdawczych. Dzięki temu potencjalni kontrahenci będą mogli podejmować świadome decyzje o współpracy z takimi podmiotami.
Możliwość rozwiązania spółki
Po nowelizacji sąd rejestrowy przez cały czas będzie mógł wszcząć odrębne postępowanie w przedmiocie rozwiązania spółki. Niewypełnienie obowiązków po upływie określonego czasu od oznaczenia wzmianką będzie kolejną przesłanką, która umożliwi wszczęcie takiego postępowania.
Monitorujemy prace Ministerstwa Sprawiedliwości i kiedy pojawią się konkretne propozycje zmian, będziemy o nich informować. W przypadku pytań lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem.