Członek zarządu to stanowisko obarczone ogromną odpowiedzialnością zarówno karną, jak i za należności publicznoprawne, w tym przede wszystkim podatki. Oczywiście odpowiadać za zobowiązania spółki mogą nie tylko członkowie zarządu, ale również pełnomocnicy i wspólnicy spółek w organizacji. Jednak w postępowaniu przeciwko organom podatkowym znajdują się w znacznie mniej uprzywilejowanej pozycji. Czy najnowsze orzeczenia TK i TSUE w tym obszarze pozwolą w końcu członkom zarządu na skuteczną obronę? Temat rozwinął r. pr. Piotr Kubala, Szef Praktyki Przestępczości Podatkowej w swoim artykule „Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki: czy jest szansa na skuteczną obronę?”, który ukazał się w „Dziennik Gazeta Prawna”.
Autor na początku podkreślił, iż przepisy prawne, w tym Ordynacji Podatkowej nie zapewniają członkom zarządów odpowiednich narzędzi, które mogłyby im posłużyć do skutecznej obrony w postępowaniu podatkowym. Wyjaśnił jakie konsekwencje przynosi to w praktyce. Zaznaczył natomiast w jak bardzo uprzywilejowanej pozycji znajdują się organy podatkowe. Przepisy prawne wymagają od nich wykazania dosłownego minimum, gdzie członkowie zarządu muszą spełnić liczne, złożone przesłanki.
Czy jednak dzięki ostatnim orzeczeniom TK i TSUE jest szansa na to, iż pozycja członków zarządu w postepowaniach podatkowych w końcu ulegnie poprawie? prawdopodobnie przekonamy się wkrótce.
Więcej ciekawych spostrzeżeń w artykule naszego eksperta – https://www.kkz.com.pl/wp-content/uploads/2025/04/Odpowiedzialnosc-czlonkow-zarzadu-za-zobowiazania-spolki.pdf