Czy alimenty i 800 plus wlicza się do dochodu przy kredycie? Sprawdź, zanim złożysz wniosek

5 godzin temu
Na decyzję o przyznaniu kredytu, nie tylko hipotecznego, najważniejsze znaczenie ma zdolność kredytowa. Przy jej obliczaniu brana pod uwagę jest liczba osób w gospodarstwie domowym, w tym dzieci, koszty utrzymania i dochody. Czy alimenty wlicza się do dochodu przy kredycie i co z 800 plus?
Zapewnienie potrzeb mieszkaniowych dla dziecka jest ważne, ale sytuacja samotnych rodziców, którzy próbują wnioskować o kredyt hipoteczny, może okazać się trudniejsza, niż zakładali. Podobnie dzieje się, gdy mowa o zwykłej pożyczce. Przed składaniem wniosków i szukaniem mieszkania warto oszacować możliwości, np. przy pomocy kalkulatora zdolności kredytowej. Co z alimentami? Czy powinny być uwzględniane jako dochód?


REKLAMA


Zobacz wideo Anna Wendzikowska zdradza "skąd na to wszystko bierze pieniądze". "Na pewno nie z alimentów" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Czy alimenty wlicza się do dochodu przy kredycie? Mogą wpłynąć na zdolność
Kwestia alimentów jest skomplikowana. U osoby, która je płaci, mogą negatywnie wpłynąć na decyzję kredytową, nie tylko, gdy mowa o zakupie mieszkania.


o ile płacimy alimenty, to przy badaniu zdolności kredytowej bank zawsze potraktuje je jako koszt. A zatem zdolność kredytowa zostanie obniżona, co może wpłynąć na odmowną decyzję banku w sprawie kredytu hipotecznego


- tłumaczy ekspert finansowy Aleksander Kubiak na swoim blogu. Problem w tym, iż w przypadku osoby otrzymującej alimenty na dziecko analogicznie zdolność kredytowa niekoniecznie będzie większa.
Zwykle, a mowa tu o większości banków, alimenty nie są bowiem wliczane do dochodu przy ocenie zdolności kredytowej. Nie ma też możliwości przyznania kredytu wyłącznie na ich podstawie, choćby jeżeli są wysokie. Mogą być jednak uznane za dochód dodatkowy. Niektóre banki na podstawie alimentów pozwalają też obniżyć wysokość kosztów utrzymania gospodarstwa domowego, co już może wpłynąć na zdolność kredytową. Warto więc zapoznać się ze szczegółową ofertą danego banku.


Czy po rozwodzie bez orzekania o winie można starać się o alimenty? (zdj. ilustracyjne) Fot. Tatyana / iStock


Czy na 800 plus można dostać kredyt? To nie dochód
W przypadku świadczenia wychowawczego na dziecko sytuacja wygląda podobnie. Na samo 800 plus nie dostaniesz kredytu. Część banków może jednak uznać je za element obniżający koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Nie są to jednak dochody, nie powinno się więc ich sumować razem z zarobkami przy składaniu wniosku.


Jakich źródeł dochodu nie akceptują banki? Nie tylko alimenty mogą sprawić problem
Zarówno alimenty, jak i "800 plus" mogą pomóc w zwiększeniu zdolności kredytowej. Pamiętaj jednak, iż banki udzielające kredytów, również hipotecznych, nie akceptują wielu źródeł dochodów. Przykładem mogą być pieniądze otrzymywane do ręki, tj. bez udokumentowanych wpływów na konto i bez dokumentów potwierdzających otrzymanie wynagrodzenia. Co jeszcze może być przeszkodą w uzyskaniu kredytu?


Działalność nierejestrowana.
Zarobki otrzymywane w okresie próbnym.
Stypendia, w tym socjalne, naukowe i doktoranckie.
Zasiłek dla bezrobotnych.
Renty, zasiłki i świadczenia przyznane na czas określony i krótszy niż okres kredytowania.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału