Czy były pracownik może korzystać z preferencyjnego opodatkowania programu motywacyjnego?

1 tydzień temu

19 listopada 2024 r. uzyskaliśmy pozytywny wyrok WSA w zakresie oceny skutków podatkowych rozliczenia programu motywacyjnego opartego na akcjach.

Tło sporu

Nasz klient otrzymał od Dyrektora KIS interpretację indywidualną, w której stwierdzono, iż uczestnik programu motywacyjnego może zastosować preferencję podatkową wynikającą z ustawy o PIT[1], jeżeli był on zatrudniony lub powołany do organów spółki w obydwu momentach:

  • rozpoczęcia programu i realizacji wyznaczonych w nim celów;
  • rozliczenia poprzez objęcie lub nabycie akcji (nawet jeżeli sam program nie przewiduje takich wymogów).

W ocenie organu przychód u osób, które zgodnie z zasadami programu nabyły uprawnienie do objęcia/nabycia akcji, ale zakończyły już współpracę ze spółką, wystąpi zarówno w momencie nabycia akcji po preferencyjnej cenie, jak i w dacie ich sprzedaży.

Spółka zaskarżyła z naszą pomocą negatywną interpretację Dyrektora KIS, a WSA we Wrocławiu ją uchylił[2]. Uzyskaliśmy więc wyrok, który potwierdza, iż długoterminowe programy, które przewidują rozliczenie w akcjach choćby swoim byłym pracownikom, mogą korzystać z preferencyjnego opodatkowania.

Jakie znaczenie ma ten wyrok?

Poruszone w wyroku zagadnienie ma istotne skutki dla programów długoterminowych i wieloetapowych, które związują uczestnika ze spółką na dany okres, ale nie wymagają, aby kooperacja była kontynuowana aż do momentu rozliczenia programu. Ten ostatni często jest uzależniony od wystąpienia zdarzeń, takich jak np. IPO czy zmiana kontroli w spółce.

Wyrok ma również znaczenie dla osób, które nabyły uprawnienia w ramach programu i odeszły ze spółki jako neutral leaver lub good leaver. Wówczas możliwość zastosowania preferencji podatkowej wpływa nie tylko na sytuację samego uczestnika (potencjalna konieczność opodatkowania nabycia lub objęcia akcji), ale także organizatora programu (potencjalne obowiązki płatnika w PIT i odprowadzenia składek ZUS).

Podejście zaprezentowane przez WSA zapewnia jednolite traktowanie wszystkich uczestników programu (pracowników, zleceniobiorców czy członków organów) z perspektywy podatkowej.

Gdyby mieli Państwo jakiekolwiek pytania związane z konstruowaniem i rozliczaniem programów motywacyjnych, zachęcamy do kontaktu.


[1] art. 24 ust. 11 – 11b

[2] Wyrokiem z dnia 19 listopada 2024 r. w sprawie o sygn. I SA/Wr 644/2024

Idź do oryginalnego materiału