Czy catering pudełkowy można ująć w kosztach jednoosobowej działalności?

3 miesięcy temu

Długie godziny w pracy, życie w ciągłym biegu powoduje, iż zaczyna nam brakować czasu w samodzielne przygotowywanie posiłków. Coraz częściej sięgamy po dania gotowe, często z dostawą do domu czy firmy. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się catering. Jednak na łamach naszych publikacji nas będzie interesowało rozliczenie wydatku i czy catering pudełkowy można ująć w kosztach jednoosobowej działalności?

Jak przepisy definiują koszt podatkowy?

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mówi zbyt wiele o kosztach uzyskania przychodów. Można w niej przeczytać, że:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 (wyłączenia od kosztów uzyskania przychodów)

W kontekście omawianej przez nas tematyki istotna będzie jeszcze informacja, iż z kosztów podatkowych wyłącza się koszty reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Jednak bogata baza interpretacyjna świadczy o tym, iż coraz częściej zacytowany przepis staje się martwy lub wymaga doprecyzowania. Chodzi m.in. o to, iż coraz częściej przedsiębiorca ma prawo do zaliczenia w kosztach wydatków poniesionych na usługi gastronomiczne (bez alkoholu) jeżeli jest to na przykład spotkanie biznesowe z kontrahentem. Zakup żywności również nie jest pojęciem precyzyjnym. W interpretacjach pojawiają się informacje, iż zakup napojów, kawy, herbaty, drobnych przekąsek do firmy również może się znaleźć w kosztach podatkowych. Wynika z tego, iż istnieje cienka granica w niektórych przypadkach pomiędzy kosztami reprezentacji a kosztami uzyskania przychodów. W dzisiejszej publikacji będzie nas interesował catering pudełkowy w kosztach, więc skupimy się na tym temacie.

Usługi cateringowe – definicja

Nie znajdziemy definicji usługi cateringowej w przepisach podatkowych. Jedynie w opisie kodu PKWiU dział 56 można przeczytać, iż w tym grupowaniu znajdują się m.in. “Usługi przygotowywania i dostarczania żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering)”. Co do zasady catering jest traktowany jako usługa dostarczania żywności, a nie usługa gastronomiczna, która jest świadczona w placówkach gastronomicznych. W kontekście omawianej przez nas tematyki tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, dlatego skupimy się na odniesieniu cateringu do kosztów uzyskania przychodów.

Czy catering pudełkowy można ująć w kosztach jednoosobowej działalności?

Przedsiębiorcy coraz częściej i chętniej kierują zapytania o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Ustawy podatkowe zawierają wiele przepisów, które nie przystają do rzeczywistości. Wiele się zmienia w każdym obszarze, przedsiębiorcy również muszą nadążać za tymi zmianami. To wszystko wymaga elastyczności z obydwu stron, zarówno przedsiębiorców, jak i organów podatkowych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby przepisy były transparentne, jednak na razie trzeba umieć się odnaleźć w tym co jest. jeżeli chodzi o catering pudełkowy, to również w tym zakresie wpływa wiele pytań do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Jak do tej pory widoczna jest tendencja uznawania za koszty uzyskania przychodów tych wydatków, które dotyczą pracowników, ale dla właściciela firmy są traktowane, jako wydatek o charakterze osobistym. Zobaczmy, jak to jest uzasadnione w interpretacjach. W jednej z nich wydanej niedawno, dnia 03.02.2023 r. nr 0114-KDIP3-2.4011.1138.2022.2.MJ pytanie zadał ratownik medyczny, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Z uwagi na charakter pracy, która polega na dyżurach 12 lub 24 godzinnych kupuje gotowe posiłki, które są dowożone, czyli chodzi o catering. Zadał więc pytanie, czy będzie mógł ujmować w kosztach takie wydatki. Dyrektor KIS uznał, iż nie ma takiej możliwości. W uzasadnieniu napisał m.in., iż wydatki związane z zakupem cateringu dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą, mają charakter wydatków osobistych związanych z zaspokojeniem potrzeb żywieniowych, bowiem niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, każda osoba musi spożywać posiłki.

Catering pudełkowy dla pracowników w kosztach

Inaczej wygląda podejście fiskusa jeżeli chodzi o zaliczanie do kosztów podatkowych wydatków na catering dla pracowników. Mowa jest o tym m.in. w jednej z interpretacji z dnia 03.03.2022 r. nr 0112-KDIL2-2.4011.979.2021.2.IM. W tym przypadku sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który prowadzi gabinet dentystyczny i chciałby ujmować w kosztach zakup usług cateringowych dla siebie i współpracowników. Stanowisko Dyrektora KIS jest następujące, wydatki na zakup usług cateringowych dla współpracowników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, natomiast jeżeli chodzi o właściciela firmy, nie ma takiej możliwości. W ocenie fiskusa taki wydatek mieści się w definicji reprezentacji ponoszonych wydatków na usługi gastronomiczne. W innej interpretacji z dnia 17.05.2023 r. nr 0112-KDIL2-2.4011.178.2023.3.AG Dyrektor KIS również potwierdził, iż wydatki na catering dla pracowników będzie kosztem podatkowym dla przedsiębiorcy.

Podsumowanie

Podsumowując naszą dzisiejszą publikację i odpowiadając na pytanie w tytule można stwierdzić, iż catering pudełkowy będzie kosztem podatkowym przedsiębiorcy, pod warunkiem iż jest to wydatek ponoszony na zatrudnionych pracowników. Co do zaliczenia do kosztów zakupu cateringu dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą, to organy podatkowe są przeciwne tego typu praktykom. Przywoływana jest argumentacja, iż wydatek ma charakter osobisty lub mieści się w katalogu kosztów wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów, ponieważ jest usługą gastronomiczną. Jednak z tą drugą argumentacją trudno się zgodzić, ponieważ usługa gastronomiczna polega na przygotowaniu i podaniu posiłków w lokalu, natomiast usługa cateringowa polega na dostarczeniu gotowych posiłków. Pomimo tego, iż jedna i druga usługa jest związana z wyżywieniem, jednak powinno się je rozgraniczać. Bez względu na powód odmowy niezmienny pozostaje fakt, iż organy podatkowe odmawiają przedsiębiorcy prawa do zaliczenia cateringu pudełkowego do kosztów uzyskania przychodów.

Stan prawny na dzień: 11.06.2024 r.

Idź do oryginalnego materiału