​Czy faktoring wyklucza firmę z estońskiego CIT?

financialfuture.pl 1 miesiąc temu

Przedsiębiorcy stale poszukują rozwiązań, które pozwolą im zoptymalizować zarządzanie finansami, a także uprościć kwestie podatkowe. Nowoczesnymi metodami dla firm są estoński CIT oraz faktoring, ale czy mogą one współistnieć ze sobą? W tym artykule poznasz, jak wpływają na siebie nawzajem estoński CIT i faktoring, oraz jakie korzyści mogą z nich płynąć dla przedsiębiorców.

​Czy jest estoński CIT, a czym jest faktoring?

Estoński CIT jest systemem opodatkowania, którego głównym założeniem jest przesunięcie momentu opodatkowania z momentu uzyskania dochodu na moment jego wypłaty. W praktyce oznacza to, iż podatek od osób prawnych (CIT) jest płacony dopiero w momencie dystrybucji zysków, a nie w momencie ich wygenerowania.

Estoński CIT uznawany jest za jeden z najprostszych i najskuteczniejszych systemów podatkowych na świecie, w szczególności zalecany małym i średnim przedsiębiorstwom, których de facto dotyczy. Najważniejsze zalety estońskiego CIT to:

  • Opłata podatku w momencie dywidendy.
  • Uproszczona księgowość.
  • Firmy są zachęcane do reinwestowania zysków zamiast ich wypłaty.

Pamiętaj, iż jeżeli jesteś przedsiębiorcą i chcesz skorzystać z estońskiego CIT to musisz spełnić odpowiednie kryteria:

  • Być właścicielem spółki tj.: akcyjna, prosta akcyjna, komandytowa, komandytowo-akcyjna.
  • Poziom pasywny dochodów Twojej spółki musi wynosić mniej niż 50% przychodów spółki w ciągu roku.
  • Musisz zatrudniać co najmniej 3 osoby na podstawie umowy o pracę. Choć i od tego jest wyjątek – możesz zatrudnić 3 osoby na podstawie innej umowy, ale spółka musi generować koszty na wynagrodzenie trzykrotnie wyższe od średniej krajowej.

Natomiast faktoring pozwala firmom na poprawę płynności finansowej poprzez sprzedaż swoich należności (faktur) faktorowi. Faktoring polega na tym, iż firma sprzedaje swoje wierzytelności przed ich terminem płatności, otrzymując w zamian natychmiastową gotówkę. Faktor przejmuje ryzyko związane z windykacją należności oraz odpowiedzialność za zarządzanie nimi. Faktoring dzieli się na:

  • Pełny i niepełny – faktor przejmuje całościowe lub częściowe ryzyko niewypłacalności dłużnika.
  • Mieszany – faktor przejmuje ryzyko niewypłacalności jedynie do pewnego limitu.
  • Jawny i tajny – faktury mogą być wystawianie bezpośrednio na faktora lub dłużnik nie będzie informowany o przeniesieniu należności na faktora.
  • Odwrotny – faktor płaci dostawcom firmy przed terminem płatności.
  • Eksportowy i importowy – przeznaczony dla firm eksportujących swoje produkty/usługi, bądź to faktor płaci dostawcom zagranicznym, a firma spłaca faktorowi w ustalonym terminie.

Po więcej szczegółów czym są estoński CIT i faktoring wejdź na stronę: https://pragmago.pl/porada/faktoring-a-estonski-cit/

​Jakie są warunki korzystania z estońskiego CIT i faktoringu?

Podstawowym warunkiem do korzystania z estońskiego CIT jest brak udziału w spółkach kapitałowych. jeżeli firma korzysta z faktoringu, może pojawić się pytanie: czy sprzedaż wierzytelności faktorowi jest równoznaczna z udziałem w innych podmiotach kapitałowych? Faktoring nie jest traktowany jako udział w spółkach kapitałowych, dlatego nie wyklucza to współistnienia obu rozwiązań.

Do korzystania z estońskiego CIT Twoja firma musi spełniać określone warunki, a faktoring może wpływać na płynność finansową Twojej firmy. Decydując się na oba rozwiązania, upewnij się, iż jesteś w stanie utrzymać odpowiedni poziom zatrudnienia oraz generować wymagane dochody. W takiej sytuacji nie będzie przeszkód do łączenia obu metod.

Podsumowując, korzystanie z faktoringu nie wyklucza automatycznie możliwości korzystania z estońskiego CIT, jednak pamiętaj, żeby skonsultować się ze specjalistą, który szczegółowo omówi Twoje możliwości.

Idź do oryginalnego materiału