Czy płatność zachowku może być rozłożona na raty?

blog-spadkowy.pl 3 miesięcy temu

Sprawy o zachowek budzą spore emocje. Wiele osób uważa, iż tego zachowku to w ogóle być nie powinno. Tak czy inaczej przynajmniej na razie przepisy o zachowku są w kodeksie cywilnym.

I w sytuacji gdy pozew o zachowek wniesie osoba, która jest do tego uprawniona, a roszczenie nie będzie przedawnione: prawdopodobnie trzeba będzie ten zachowek zapłacić. I może tak być, iz pozwany wie, iż zapłacić będzie trzeba ten zachowek zapłacić, tylko niestety nie ma możliwości aby całą kwotę zapłacić od razu.

To zdarza się całkiem często.

Rozłożenie płatności zachowku na raty?

Możliwe! Ale nie licz, iż sąd sam się domyśli, iż tak byś chciał. Za to będąc pozwanym w sprawie o zachowek możesz wnosić o rozłożenie kwoty zachowku na raty.

Tak, jest ku temu podstawa w przepisach kodeksu cywilnego:

Obowiązany do zaspokojenia roszczenia z tytułu zachowku może żądać odroczenia terminu jego płatności, rozłożenia go na raty, a w wyjątkowych przypadkach – jego obniżenia, przy uwzględnieniu sytuacji osobistej i majątkowej uprawnionego do zachowku oraz obowiązanego do zaspokojenia roszczenia z tytułu zachowku.

I dalej:

W przypadku rozłożenia na raty roszczenia z tytułu zachowku terminy ich uiszczenia nie mogą przekraczać łącznie pięciu lat. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd, na wniosek zobowiązanego, może odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych lub przedłużyć termin, o którym mowa w zdaniu pierwszym. Zmieniony termin nie może być dłuższy niż dziesięć lat.

Może być tak, iż pozwany ma świadomość, iż zachowek trzeba będzie zapłacić, ale ze względu na swoją sytuację nie ma możliwości, aby zapłacić cała kwotę od razu.

Jeśli taka sytuacja dotyczy też Ciebie: złóż odpowiedni wniosek, opisz swoją sytuację i konkretnie uzasadnij taki wniosek.

Przyjmuje się w orzecznictwie i doktrynie, iż wysokość poszczególnych rat może zostać określona dowolnie, w szczególności mogą to być raty stałe, malejące albo rosnące.

Nie ma przepisu w kodeksie cywilnym, który by tę kwestię szczegółowo regulował.

Tak, no jasne: powód może nie być zachwycony taką propozycją. prawdopodobnie powód oczekuje jednorazowej płatności całej kwoty – zaraz po uprawomocnieniu się wyroku.

Ale Ty jako pozwany masz prawo aby o to rozłożenie na raty wnosić.

To sąd oceni wszystkie okoliczności i wyda wyrok.

A może… nie będzie potrzeby, aby to sąd wydawał wyrok?

Ugoda w sprawie o zachowek?

Tak stanowi przepis i tak to “wygląda” jeżeli chodzi o domaganie się zachowku przed sądem.

Pamiętaj jednak, iż w sprawie o zachowek można zawrzeć ugodę – przed sądem, ale także przed mediatorem.

W takiej ugodzie możecie uregulować sposób zapłaty zachowku.

I tak – już pisałam o tym kilka razy we wcześniejszych artykułach:

W sprawie o zachowek sąd może zasądzić określoną kwotę od pozwanego.

Bo sprawa o zachowek jest sprawą o zapłatę określonej kwoty pieniędzy. Sąd nie może nakazać pozwanemu, aby przeniósł na powoda np. własność nieruchomości.

Ale… w ugodzie strony mają o wiele większą swobodę!

Masz swoje doświadczenia jeżeli chodzi o domaganie się zachowku? Podziel się w komentarzach.

Potrzebujesz mojej pomocy jeżeli chodzi o zachowek? Napisz do mnie wiadomość!

Idź do oryginalnego materiału