Czy przekształcenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie art. 551 § 1 i nast. Kodeksu spółek handlowych skutkować będzie utratą prawa do stosowania opodatkowania estońskim CIT? Czy spółka przekształcona będzie zobowiązana po przekształceniu do ponownego złożenia zawiadomienia ZAW-RD?
Odpowiedzi na to pytanie udziela m.in. interpretacja indywidualna z dnia 8 marca 2024 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.45.2024.1.END.
Przedmiot wniosku
Wnioskodawca, będący spółką komandytową, która podlega opodatkowaniu podatkiem CIT i dokonała wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (estoński CIT), a jej wspólnikami są dwie osoby fizyczne zamieszkałe w Polsce, zwrócił się we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej m.in. z pytaniem: 1) czy przekształcenie Wnioskodawcy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie art. 551 § 1 i nast. Kodeksu spółek handlowych skutkować będzie utratą przez niego prawa do stosowania opodatkowania estońskim CIT oraz 2) czy Wnioskodawca będzie zobowiązany po przekształceniu spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością do ponownego złożenia zawiadomienia ZAW-RD.
Według Wnioskodawcy spółka po przekształceniu nie utraci prawa do estońskiego CIT. W art. 28k ust. 1 pkt 5 lit. a wskazano, iż opodatkowania estońskim CIT nie stosuje się do podatników powstałych w wyniku połączenia oraz podziału. W przepisie nie wskazano na przekształcenie jako okoliczność skutkującą utratą prawa do opodatkowania w formie estońskiego CIT.
Uzasadnienie
Organ podatkowy w ww. decyzji stwierdził, iż jeżeli przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zostanie przeprowadzone według przepisów Kodeksu spółek handlowych, to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki komandytowej. Nadmienił, iż przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie stanowi jej likwidacji, ale prowadzi do jej kontynuacji w innej, nowej formie prawnej. Majątek spółki przekształcanej z dniem przekształcenia, staje się majątkiem spółki przekształconej. Innymi słowy przekształcenie spółki komandytowej w spółkę kapitałową polega wyłącznie na modyfikacji formy ustrojowej spółki, a nie na rozwiązaniu spółki i utworzeniu w jej miejsce nowej. Jest to więc tożsamy podmiot, funkcjonujący po przekształceniu w nowej formie prawnej. Zatem przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie stanowi przeszkody do kontynuowania przez spółkę przekształconą opodatkowania ryczałtem, o ile przez cały czas będzie spełniać warunki przewidziane w art. 28c-28t ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Z uwagi na powyższe spółka przekształcona (sp. z o.o.) nie będzie również zobowiązana do złożenia nowego zawiadomienia ZAW-RD.
Podsumowanie
Zmiana formy prawnej spółki opodatkowanej estońskim CIT nie prowadzi do utraty prawa stosowania tego reżimu podatkowego, jeżeli spółka po przekształceniu dalej spełnia wymagania dla jego stosowania.